Po raz pierwszy w Polsce dokonano operacji onkologicznej głowy i szyi, w której zastosowano obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG). Operacja odbyła się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Pacjent czuje się dobrze.
Operację przeprowadizł zespół lekarzy pod przewodnictwem kierownika Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego dr. hab. n. Med Pawła Golusińskiego. dr. hab Paweł Golusiński specjalizuje się w wykonywaniu najbardziej zaawansowanych operacji.
Operacja została przeprowadzona nową metodą. Był to zabieg usunięcia zaawansowanego nowotworu obejmującego okolice dna jamy ustnej oraz języka. Podczas operacji usunięto cały guz, wraz z fragmentem kości.
Operacja używa nowej metody
Żeby zrekonstruować tę część ciała, lekarze użyli płata skórno-powięziowego, który został pobrany z przedramienia pacjenta. W miejsce ubytku zaimplantowano płat, a jego naczynia krwionośne zespolono z naczyniami krwionośnymi w obrębie szyi.
„Innowacyjność tego zabiegu polegała na tym, że jako jedni z pierwszych w tego typu operacjach rekonstrukcyjnych, zastosowaliśmy technikę polegającą na śródoperacyjnym podaniu dożylnym zieleni indocyjaninowej (ICG). Celem była ocena, czy płat jest prawidłowo ukrwiony i będzie miał możliwość przetrwania w nowym miejscu. Inaczej mówiąc, czy po prostu przeszczepiona tkanka się przyjmie” – mówi dr Golusiński.
Lekarze najpierw wprowadzili barwnik – zieleń indocyjanową. Dzięki kamerze mogli sprawdzić czy jest on rozprowadzony przez naczynia krwionośne w tkankach.
Zieleń indocyjanowa sprawiła, że zespół dr. Golusińskiego mogł również zobaczyć jak wygląda ukrwienie tkanki, która była im potrzebna. Kiedy stwierdzili, że tkanka z przedramienia jest ukrwiona w pełnym zakresie, odcięli płat z tego miejsca.
„Kiedy płat został już implantowany w obręb jamy ustnej, potwierdziliśmy, czy tkanka jest nadal prawidłowo ukrwiona. To wszystko za pomocą podanego barwinka i specjalnej kamery, dzięki której widać to ukrwienie w czasie rzeczywistym” – podsumowuje lekarz.
Taka operacja jest bardzo skomplikowana, jednak daje szanse na dobrą jakość życia pacjenta – m.in pozwala na zachowanie funkcji połykania i mowy.
źródło: naukawpolsce.pl