Nowe odkrycie archeologów w Jaskini Raj

Jaskinia Raj to wyjątkowy punkt na mapie turystycznej Polski. Ma ona jednak także bardzo dużą wartość archeologiczną. Ostatnio polscy badacze dokonali w niej nowego odkrycia.

Jaskinia Raj już od dawna jest przedmioty badań archeologów. Odkryto ją w latach 60 i już wtedy naukowcy zdali sobie sprawę, że musiała być zamieszkiwana przez neandertalczyków. Odwiedzali ją co najmniej dwukrotnie. Jednak nie udało się jeszcze dokładnie ustalić, kiedy miały miejsce te pobytu ani jaki był czasowy odstęp między nimi. Naukowcy podejrzewają, że jaskinię mógł zamieszkiwać również człowiek współczesny.

Taki jest też treściowo cel naszych badań, żeby z powrotem odkryć tę warstwę i ustalić dokładnie, kiedy neandertalczycy przyszli do tej jaskini i czy tylko oni – mówi r hab. Małgorzata Kot z UW.

Prace badawcze w jaskini rozpoczęto już 60 lat temu, jednak wykorzystywano wówczas inne metody niż obecnie. Dzięki współczesnym narzędziom archeologicznym badacze mogą gromadzić znacznie większą ilość danych. Jednocześnie minimalizują szkody w miejscu odkrywczym.

Naszym celem jest zadokumentować to jak najlepiej, ale też właśnie jak najmniej zniszczyć, żeby zostawić dla przyszłych pokoleń naukowców i archeologów. Więc jasne: jesteśmy w stanie dużo, dużo więcej powiedzieć dzisiaj niż tysiąc lat temu – zaznacza dr hab. Kot.

Badacze znaleźli w jaskini kości.

Na razie znaleźliśmy kilkaset kości, takich, które widać. Natomiast całą tę ziemię, którą wykopaliśmy, wzięliśmy do worków. W czerwcu, kiedy będzie cieplej, będziemy to wszystko szlamować, czyli myć na sitach o bardzo drobnych oczkach i wtedy będziemy wybierać nawet te najdrobniejsze kości, łącznie z małymi zębami gryzoni, żeby móc na tej podstawie rekonstruować klimat i warunki środowiska, które wtedy panowały – opowiada naukowczyni.

Według dr hab. Kot, pełne zakończenie badań obejmujących analizę genetyczną zebranego materiału będzie wymagało oczekiwania od 2 do 4 lat.

Myślę, że po kolei będziemy te wstępne wyniki udostępniać. Daty powinniśmy już mieć gdzieś bliżej jesieni, a czy udało się znaleźć materiał genetyczny albo kości neandertalskie, okaże się dopiero za jakieś dwa, trzy, może cztery lata – zapowiada.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły