Od 25 lat pomagają ubogim – Wielkopolski Bank Żywności

Wiele rodzin nie ma pieniędzy nawet na podstawowe produkty. Takie osoby dotknięte ubóstwem wspiera Wielkopolski Bank Żywności. Wolontariusze już od 25 lat niosą pomoc najbardziej potrzebującym.

Dla wielu organizacji pozarządowych grudzień to najbardziej pracowity czas w roku.

“To czas wzmożonych dostaw produktów, ale także zapotrzebowania na pomoc, którą oferujemy” – mówi Katarzyna Bielawska, dyrektorka Wielkopolskiego Banku Żywności.

W Polsce jest aż 31 takich banków. Ich pracy przyświecają trzy główne cele. Chcą zapobiec marnowaniu jedzenia. Przekazują również pomoc żywnościową i zapewniają edukację w tym temacie.

Produkty uzyskują od różnych producentów, a także z hurtowni, sklepów, dostawców hurtowni. Nie chcą by coś się zmarnowało. Potem przekazują dary fundacjom, jadłodajniom, stowarzyszeniom, kuchniom społecznym, świetlicom.

“Docieramy z pomocą tam, gdzie ona jest potrzebna. Nie udzielamy jej osobom indywidualnym. Przyjmując duże ilości żywności nie bylibyśmy w stanie zająć się kwalifikowaniem i weryfikowaniem tych osób. Robimy to jedynie w szczególnych sytuacjach, np. w czasie pandemii, kiedy to przekazywaliśmy żywność bezpośrednio do osób przebywających na kwarantannie” – opowiada dyrektorka.

W grudniu, w okresie przedświątecznym, wolontariuszy banków żywności można spotkać zwłaszcza w marketach. To m.in oni zbierają żywność z długim terminem ważności. Takie wsparcie dla wielu rodzin jest naprawdę nieocenione.

“Kiedyś dotarła do nas starsza kobieta. Przyszła podziękować za ziemniaki. Powiedziała, że uratowały jej życie. Innym razem otrzymaliśmy laurkę od małej dziewczynki. Napisała, że pomogliśmy jej rodzinie” – mówi.

Pomóc innym

Wielkopolski Bank Żywności to tylko jedna z wielu organizacji pozarządowych działających w Poznaniu.

“Często powstają one z potrzeby i osobistych doświadczeń. Mówią głosem tych, którym nieco ciężej jest odnaleźć się w społeczeństwie” – zaznacza ustyna Schaefer-Kurkowiak z Poznańskiego Centrum NGO.

Warto jest zaangażować się w działalność w takich organizacjach i stowarzyszeniach. Pomoc innym zawsze przynosi poczucie satysfakcji. I warto pamiętać, że dobro wraca.

 – “Zachęcam mieszkańców naszego Miasta, którzy mają w sobie chęć do społecznego działania do założenia własnej organizacji pozarządowej albo też włączenia się w wolontariat w wybranej fundacji czy stowarzyszeniu. W Poznańskim Centrum NGO podpowiemy, jak można to zrobić” – dodaje.

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły