Pierwszy częściowy przeszczep serca u noworodka. Niesamowite dokonanie lekarzy

Lekarze z Duke Health przeprowadzili pierwszy na świecie częściowy przeszczep serca u niemowlęcia. Innowacyjna procedura pozwala na rozwój zastawek i tętnic wraz z rosnącym pacjentem. Ten przełomowy moment może stanowić kamień milowy dla dziedziny transplantologii na całym świecie.

W 2023 roku polska transplantologia odnotowała rekordowy rok, a narządy pobrane od zmarłych dawców umożliwiły uratowanie życia ponad 1800 ludziom. Według danych Poltransplant, w ciągu roku zidentyfikowano 573 tzw. rzeczywistych zmarłych dawców, od których można było pobierać narządy do przeszczepienia. W wyniku tych procedur przeszczepiono 977 nerek, 523 wątroby, 178 serc i 98 płuc. Ponadto polscy lekarze zrealizowali 4 trudne operacje przeszczepienia trzustek i 24 przypadki przeszczepienia nerki wraz z trzustką.

Lekarze z Duke Health przeprowadzili procedurę, która może otworzyć nowe drzwi dla światowej transplantologii. Wyniki tego przełomowego przeszczepu serca były utajniane przez ponad rok, lecz teraz możemy pewnie stwierdzić, że pierwszy w historii częściowy przeszczep serca zakończył się pełnym sukcesem. Szczegóły tego wyjątkowego osiągnięcia zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Network.

Wiosną 2022 roku lekarze z Duke Health wprowadzili innowacyjny zabieg – pierwszy na świecie częściowy przeszczep serca. Zastosowanie nowej metody pobierania zastawek podczas tej procedury pozwoliło na stworzenie dwóch zdrowo funkcjonujących zastawek i tętnic. Rosną one wraz z dzieckiem, zachowując naturalność naczyń krwionośnych. Po ponad roku obserwacji można stwierdzić, że ta technologia jest skuteczna. Dziecko rozwija się prawidłowo. Jego serce działa normalnie, przy znacznie mniejszej dawce leków immunosupresyjnych niż w przypadku pełnego przeszczepu serca. To może potencjalnie zminimalizować ryzyko poważnych skutków ubocznych.

Przełom?

Nowatorska procedura może otworzyć drzwi do przeszczepów serca w stylu “domino”, gdzie jeden organ może ocalić dwa życia. W takim zabiegu, jeżeli pacjent ma zdrowe zastawki, ale potrzebuje silniejszego mięśnia sercowego, przeszczepia się nowy organ. Jednak, jeśli zastawki w jego dotychczasowym sercu działają prawidłowo, są one przekazywane innej osobie.

Można potencjalnie podwoić liczbę serc wykorzystywanych w transplantologii i uratować życie wielu dzieciom. Ze wszystkich oddanych serc mniej więcej połowa spełnia kryteria umożliwiające pełny przeszczep, ale uważamy, że taka sama liczba serc mogłaby zostać wykorzystana w celu wszczepienia zastawek. Jeśli do łańcucha dostaw wprowadzimy oddane serca, które nie zostały wykorzystane i dodamy zastawki z przeszczepów serca typu domino, może to globalnie wywołać istotną zmianę” – mówi dr Joseph W. Turek.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły