Polska firma biotechnologiczna, Biotts SA, planuje wprowadzić rewolucyjną zmianę w leczeniu cukrzycy. Mają nadzieję, że niedługo insulina dla osób chorych na cukrzycę nie będzie podawana za pomocą zastrzyków, lecz za pośrednictwem specjalnych plastrów.
Polskie firmy biofarmaceutyczne, Biotts SA oraz Bioton SA, podjęły decyzję o współpracy w celu stworzenia innowacyjnego systemu dystrybucji insuliny. Ich głównym celem jest rozwój nowej, bardziej przyjaznej pacjentom metody podawania tego leku, która nie będzie wymagała inwazyjnych zastrzyków. Liczba osób z cukrzycą rośnie i szacuje się przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną na ponad 643 miliony do 2030 roku. Istnieje zatem duże zapotrzebowanie na nowatorskie podejścia terapeutyczne.
Planowane innowacje w lekach diabetologicznych mają stanowić przełom na rynku. Obecnie osiąga on wartość 38 miliardów dolarów, a według prognoz wzrośnie do ponad 50 miliardów dolarów do 2030 roku. To ogromne wyzwanie, ale również ogromny potencjał dla rozwoju nowych, bardziej zaawansowanych metod terapeutycznych.
“Współpraca z wiodącą firmą produkującą insulinę, taką jak Bioton, jest dla Biotts kamieniem milowym. Celem tej współpracy jest zaoferowanie nieinwazyjnych alternatyw dla istniejącej i bardzo ważnej bazy pacjentów. Choć wciąż w fazie badań, wczesne wyniki potwierdzają skuteczność naszego opatentowanego uniwersalnego systemu nośnika przezskórnego MTC-Y. Insulina przenika przez skórę niemal natychmiast i osiąga okno terapeutyczne w ciągu kilku minut. Następnie utrzymuje się na stałym poziomie przez okres aż do 72 godzin, oferując pacjentom możliwość zastąpienia kilku wstrzyknięć jednym prostym plastrem” – mówi Dr Paweł Biernat, CTO i co-founder Biotts.
Jest to zdecydowanie innowacyjna metoda, która ułatwi życie chorym na cukrzycę. To będzie prawdziwy przełomie
“Pacjenci coraz częściej proszą o bardziej komfortowe i nieinwazyjne opcje podawania leków. Jestem pewien, że transdermalny system technologiczny Biotts tylko przyspieszy ten trend. Jestem dumny, że jestem częścią zespołu, który sprawia, jest to możliwe przy wykorzystaniu tak znaczącej substancji czynnej jak insulina. Nie tylko poprawi to jakość życia milionów chorych na cukrzycę na całym świecie, ale także zainspiruje przemysł farmaceutyczny do opracowania podobnych alternatyw w innych obszarach terapeutycznych przy użyciu naszej technologii” – podkreśla Jan Hendriks, prezes Biotts.
Źródło: focus.pl