Niezwykła Wigilia weterana spod Monte Cassino

Romuald Lipiński, blisko 99-letni weteran spod Monte Cassino, przeżył niezwykłą Wigilię. Zupełnie nie spodziewał się, że dotrze do niego konwój św. Mikołaja RMF FM.

Pułkownik Romuald Lipiński, weteran bitwy pod Monte Cassino, przeżył nieoczekiwaną niespodziankę podczas tegorocznej Wigilii. Dzięki zaangażowaniu RMF FM i wsparciu Polonii Amerykańskiej oraz innych polonijnych organizacji do jego domu przyjechał konwój św. Mikołaja. Spotkanie to było dla niego wzruszającym przeżyciem, które przywołało wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości.

Historia pułkownika Romualda Lipińskiego to prawdziwie poruszająca opowieść. W wieku 16 lat, w trudnych czasach wojny, został zesłany w głąb Rosji razem z rodziną. Jednak los zaprowadził go do armii gen. Andersa, gdzie dołączył w reakcji na inwazję Niemiec na Związek Radziecki. Walczył w szeregach 12. Pułku Ułanów Podolskich, który później, 18 maja 1944 roku, triumfalnie zawiesił polską flagę na ruinach klasztoru na Monte Cassino. Po wojnie, od 1953 roku, rozpoczął nowe życie w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował jako inżynier przez wiele lat.

Piękna Wigilia

Na pomysł Wigilii dla samotnego weterana wpadł korespondent radia RMF FM w USA, Paweł Żuchowski.

„Poinformowałem o tej akcji naszą redakcję i zarezerwowałem czas antenowy na relacje z domu płk. Romualda Lipińskiego, któremu chcemy urządzić prawdziwą polską Wigilię, a także wręczyć prezenty w postaci zakupionego jedzenia, które będzie miał na później” – powiedział dziennikarz w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”.

Zgodnie z jego słowami, celem było przywrócenie pułkownikowi Lipińskiemu wspomnień z rodzinnych Wigilii, które tak dobrze pamięta z młodości. Dostarczono mu choinkę oraz świąteczne jedzenie, przetwory, słodycze i polskie wędliny, tworząc w ten sposób atmosferę zbliżoną do tej z czasów, które nosi w pamięci.

Danuta i Bogusław Konefałowie z firmy Creative European Cooking postarali się, by to wyjątkowe spotkanie było pełne świątecznego ducha. Zaserwowali więc bogaty wybór potraw, w tym ulubione przez pana Romualda pierogi. Oprócz tego senior otrzymał urocze świąteczne kartki od uczniów z dwóch polonijnych szkół — jednej z Poconos w Pensylwanii oraz Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły