Polacy stworzą nowy ekran dotykowy: niezwykle innowacyjny projekt

Zespół badaczy z Polski i Niemiec ma na celu opracowanie alternatywnych nanomateriałów, które mogłyby zastąpić tlenek indowo-cynkowy używany w ekranach dotykowych. Nowe rozwiązanie ma przynieść korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. To innowacyjny projekt.

Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Karlsruhe Institut für Technologie będą wspólnie pracować nad nowymi przezroczystymi nanomateriałami do ekranów dotykowych. Ich celem jest zastąpienie tlenku indowo-cynkowego (ITO) w urządzeniach elektronicznych.

Ind jest bardzo kosztowny. Jego wydobycie wiąże się z licznymi problemami. Obejmuje to także kwestie etyczne. Wzrost zapotrzebowania na ind zwiększa presję na środowisko. Produkcja indu wzrosła na początku XXI wieku. Stało się to wraz z wprowadzeniem wyświetlaczy LCD. Znalezienie alternatywy dla indu byłoby korzystne. Szczególnie dla branży produkującej ekrany dotykowe.

Badania zespołu polsko-niemieckiego będą prowadzone przez dra hab. Michała Borysiewicza. Skupią się na stworzeniu nowych materiałów o nanostrukturze M-Si-O. Te nanostruktury składają się z nanocząstek metali w matrycy tlenku krzemu (SiO2). Obecnie znane materiały M-Si-O zawierają metale szlachetne, jak iryd czy ruten. Naukowcy będą jednak dążyć do wykorzystania bardziej powszechnych metali. Celem jest znalezienie łatwo dostępnych alternatyw.

Projekt badawczy podzielono na kilka etapów. Projekt będzie nadzorowany przez pracowników różnych instytucji biorących udział w projekcie. Na początku zostanie przeprowadzone modelowanie potencjalnych metali do wykorzystania w M-Si-O. Na podstawie wyników modelowania powstaną nowe syntetyczne materiały. Następnie naukowcy zbadają ich właściwości strukturalne i chemiczne. W dalszych etapach zostaną również opisane własności transportu elektrycznego tych nanomateriałów.

 „Pragniemy stworzyć materiał, który jest nie tylko wydajniejszy, ale także bardziej odpowiedzialny społecznie i przyjazny dla środowiska. Przezroczyste elektrody są nieodzowne w każdym urządzeniu z ekranem dotykowym i nasze badania mogą znacząco wpłynąć na całą branżę. Myślę, że docenili też ten aspekt również recenzenci – nasz projekt jest jedynym z Sieci Badawczej Łukasiewicz wybranym do finansowania w konkursie Opus 25 (przyp. red. Narodowego Centrum Nauki)”. – mówi dr hab. Borysiewicz.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły