Polscy badacze stworzyli przełomowy elektrolit

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej stworzyli przełomowy elektrolit do baterii. Dzięki niemu baterie mogą być aż trzy razy trwalsze i zdecydowanie odporniejsze na wysokie temperatury.

Obecnie technika całkowicie opiera się na bateriach. Telefony, laptopy, samoloty, samochody elektryczne mają w sobie baterie. Badacze z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej opracowali elektrolit, który może sprawić, że baterie będą znacznie trwalsze. Co ciekawe, ich wynalazek jest już wdrażany przez francuską firmę.

“Elektrolit jest o tyle specyficzną składową baterii, że jako jedyny styka się ze wszystkimi pozostałymi komponentami.Z elektrodami, czyli z komponentami odpowiedzialnymi za pojemność baterii, z wyprowadzeniami, z obudową – praktycznie ze wszystkim. Każdy z tych komponentów ma nieco inne właściwości chemiczne, a elektrolit musi być zgodny ze wszystkimi. Poza tym elektrolit nie może modyfikować chemicznie pozostałych składowych, a jednocześnie musi zachować stabilność wobec szerokiego zakresu napięć i również szerokiego zakresu temperatur” – wyjaśnia dr hab. inż. Leszek Niedzicki.

Najlepsza dla baterii jest temperatura pokojowa. Jednak często musza one działać w zupełnie innych warunkach. W końcu naszych telefonów używamy także w czasie upałów, a z kolei samoloty pokonują tysiące kilometrów w bardzo niskiej temperaturze.

Dlatego polscy badacze od 10 lat pracowali nad nowym elektrolitem. Uzyskali już na niego dwa europejskie patenty. Jego nazwa to LiTDI (4,5-dicyjano-2-(trifluorometylo)imidazolan litu).

“Rozpoczynamy teraz kolejną część przygotowań do komercjalizacji patentów. Francuska firma chemiczna Arkema, prawdziwy gigant na rynku materiałów bateryjnych, rozpoczęła już produkcję soli LiTDI na licencji uzyskanej od Politechniki Warszawskiej. Nowa substancja jest wykorzystywana przy produkcji baterii do smartfonów i samochodów elektrycznych – mówi polski naukowiec.

Dzięki wynalazkowi Polaków, znacznie zwiększy się żywotność baterii, bo będą bardziej odporne na temperaturę. To przyczyni się na przykład do zwiększenia zasięgu pojazdów elektrycznych. Zastosowanie nowego elektrolitu będzie miało także dobry wpływ na środowisko. Baterie będą się mniej zużywać, zatem zmniejszy się liczba odpadów.

Warto zaznaczyć, że to nie koniec pracy polskich naukowców. W przyszłości chcą oni opracować jeszcze bardziej ekologiczny elektrolit.

Źródło: national-geographic.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły