Polscy lekarze “wyłączyli” w mózgu chorego punkt odpowiedzialny za chorobę Parkinsona. I to bez operacji!

Polscy neurochirurdzy z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego wyłączyli w mózgu chorego na Parkinsona punkt odpowiedzialny za tę chorobę. Zrobili przy pomocy ultradźwięków, bez znieczulania i otwierania głowy pacjenta.

U Pana Eugeniusza Zawistowskiego 15 lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad 80 tysięcy osób. Drżenie kończyn spowodowane przez tą chorobę sprawia, że pacjenci nie mogą normalnie funkcjonować.

“Najgorzej jest przy jedzeniu i pisaniu” – zaznaczył pan Eugeniusz.

W pewnym momencie leki przestają być efektywne. Wtedy pacjenci sięgają po inne rozwiązania. Pan Eugeniusz zdecydował się poddać operacji, w której skalpel jest zastąpiony przez komputer i specjalne urządzenie, które generuje ultradźwięki.

“To bezkrwawa operacja, bez otwierania głowy pacjenta. Chory jest cały czas w kontakcie z personelem. Nie ma tu ryzyka związanego z operacją chirurgiczną, krwawieniem czy infekcją. Nie ma obaw związanych z anestezjologią, pacjent nie jest usypiany czy znieczulany” – wyjaśnił prof. Mirosław Ząbek, szef neurochirurgii w interwencyjnym centrum neurochirurgii.

Ultradźwiękowe kieruje się na jeden punkt, dobrany w ten sposób, by pokrywał się z miejscem w mózgu odpowiedzialnym za chorobę Parkinsona.

“Na początku dobrany specjalnie punkt rozgrzewamy do temperatury odwracalnej, tak żeby sprawdzić czy nie ma żadnych powikłań, czy efekt tego ultradźwiękowego uderzenia. Jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, zrobimy trwałe już uszkodzenie dużo wyższą temperaturą” – powiedział prof. Mirosław Ząbek.

Pan Eugeniusz od razu zauważył zmianę. Wystarczył test szklanki. Pacjent bez większego problemu trzymał szklankę wypełnioną wodą nad głową. Po zabiegu jego dłoń jest zdecydowanie bardziej stabilnie.

Należy podkreślić, że ta “operacja bez operacji” to ogromna szansa dla wszystkich zmagających się z chorobą Parkinsona na powrót do normalnego funkcjonowania. Bowiem wcześniej chorych leczono operacyjnie. Wszczepiano im generatory, które trzeba było wymieniać co 2-3 lata. Dlatego zabieg, który eliminuje objawy Parkinsona bez otwierania głowy to prawdziwy przełom w medycynie.

Źródło:polsatnews.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły