Polscy naukowcy stworzyli nową wersję testu na koronawirusa. Jest o wiele szybsza!

Polscy naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu stworzyli nową wersję testu wykrywającego zakażenie koronawirusem. Jest on o wiele szybszy od tych, których dotychczasowo używano w naszym kraju.

W komunikacie dla Polskiej Agencji Prasowej, kierownik pracowni genomiki Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk dr Luiza Handschuh ogłosiła, że nowa wersja testu weszła już na rynek w zeszłym tygodniu. 

„To jest tak naprawdę modyfikacja trzeciej generacji testu, który od jakiegoś czasu jest na rynku, ale taka modyfikacja, która przyspiesza dwukrotnie czas reakcji” – poinformowała.

Polscy naukowcy tłumaczą

„Mieliśmy trzy generacje testów. W pierwszej był wykrywany tylko jeden gen wirusa, w drugiej dwa geny, ale w tzw. teście dwubiałkowym czyli odbywało się to w dwóch osobnych reakcjach. W trzeciej generacji wszystko działo się w jednej reakcji. I to nadal podtrzymujemy – jest jedna reakcja – natomiast skróciliśmy czas dwukrotnie. Można powiedzieć, że jest to ulepszona trzecia generacja” – podsumowała doktor Handschuh

Wytłumaczyła, że czas wykrywania wirusa przez test skróci się z dwóch godzin do zaledwie jednej. To ulepszenie zdecydowanie ułatwi pracę w laboratoriach.

„Natomiast wszystkie inne czynności trzeba wykonać niezależnie od tego. To nie jest tak, że za godzinę jest wynik. Takich testów na koronawirusa jeszcze nie ma. Jest to skrócenie czasu wygodne dla laboratoriów – test zajmuje maszynę przez godzinę a nie dwie” – zaznaczyła.

Choć test działa szybciej, przynosi tak samo dobre efekty, jak poprzednie generacje.

„Zachowujemy tę samą czułość testu, która była. To nie jest skracanie czasu kosztem czegoś. To jest tak samo dobry test, tylko szybszy” – powiedziała.

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk produkuje kolejną wersję testu we współpracy z firmą Medicofarma.

Uzyskał on certyfikat CE IVD. Ponadto Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny ocenił ten produkt jak najbardziej pozytywnie.

źródło: nauka w polsce

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły