Polski przełom w medycynie: sztuczna krew na drodze do praktycznego zastosowania

Polscy naukowcy opracowali “sztuczną krew”, która może zrewolucjonizować przyszłość medycyny. O tym innowacyjnym wynalazku opowiedział w rozmowie z PAP prof. Wojciech Lisik z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM.

Prof. Wojciech Lisik z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM, pełniący funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie transplantologii klinicznej, omówił przełomowy wynalazek polskich naukowców – płyn, który może pełnić rolę substytutu krwi. Aktualnie, choć jedynie w zakresie wymiany gazowej, płyn ten jest zdolny do dostarczania tlenu do tkanek oraz usuwania z nich dwutlenku węgla.

Za opracowanie tej innowacji odpowiadają specjaliści z Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Tomasza Ciacha.

Profesor Lisik podkreślił, że ten płyn stanowi prawdziwy przełom w medycynie. Choć na świecie wiele ośrodków badawczych próbuje opracować podobne rozwiązania, jak dotąd jedynie polscy naukowcy zdołali to osiągnąć. Co więcej, sam patent również należy do Polski, co jest dodatkowym powodem do dumy.

Mimo to, badania nad tym wynalazkiem wciąż trwają, aby umożliwić jego praktyczne zastosowanie w ratowaniu życia. Proces ten nie jest prosty, gdyż certyfikacja wymaga potwierdzenia, że płyn jest bezpieczny, nietoksyczny i skuteczny w przewidywanych obszarach jego zastosowania.

Działanie “sztucznej krwi” zostało już przetestowane w ramach eksperymentu. Naukowcy pobrali nerkę od świni i podłączyli ją do specjalnie zaprojektowanego urządzenia perfuzyjnego, NanOX Recovery Box. To innowacyjne urządzenie pozwala na płukanie narządu płynem zawierającym nanocząsteczki, które dostarczają tlen do organu i usuwają dwutlenek węgla. Proces ten jest kluczowy dla zachowania metabolizmu tlenowego komórek.

Podczas całego eksperymentu, urządzenie perfuzyjne nieustannie monitorowało funkcje życiowe narządu oraz jego przydatność do przeszczepienia. Twórcami płynu są naukowcy z Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasza Ciacha.

Nadal trwa badanie funkcjonalności narządów poddanych perfuzji. Kolejnym etapem będzie ocena, jak płyn jest metabolizowany w organizmie, czyli czy pozostaje w surowicy, czy też jest wydalany.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły