Prowadzi ekologiczną hodowlę – „Kobiety w Polsce dla klimatu”

Joanna prowadzi ekologiczne gospodarstwo. Chce tworzyć produkty najwyższej jakości z poszanowaniem środowiska. Jest autorką różnych inicjatyw m.in warsztatów dla dzieci czy Targu Ziemi124.

W ramach cyklu “Kobiety w Polsce dla klimatu” Paulina Sobiesiak-Penszko i Małgorzata Kopka-Piątek przeprowadziły rozmowę z Joanną Maślukiewicz. Kobieta prowadzi  certyfikowane ekologicznie gospodarstwo kozie. Tworzy różne produkty – jogurty, kefiry, sery świeże, pleśniowe i dojrzewające. Prowadzi także minipiekarnię, gdzie można kupić chleb z ekologicznej mąki.

Joanna nie pochodzi z rodziny rolniczej. Wpadła na pomysł ekologicznej hodowli z troski o to, co je.

“Od zawsze jednak interesowałam się zdrową żywnością i możliwością jej wyprodukowania. Kiedy kupiliśmy dom na wsi z potężną działką, pojawiło się widmo koszenia tak dużej działki. Nie planowałam trawnika i wtedy pomyślałam o kozie” – opowiada.

“Nie wybrałam ekologii dlatego, że dobrze się sprzedaje, tylko dlatego, że współgra z tym, co zawsze chciałam robić, jak i z moim światopoglądem. Nigdy nie chciałam hodować kóz w sposób przemysłowy. Myślę, że nie dałoby mi to żadnej radości” – mówi. – “Przepiękne relacje powstają, kiedy społeczność jest skoncentrowana wokół żywienia. Podczas wspólnego posiłku organizm produkuje masę oksytocyny, czyli hormonu przywiązania, szczęścia i mobilizowania więzi. Żywienie jest dla mnie formą komunikacji z drugim człowiekiem. Mam ten przywilej, że produkuję żywność i chyba jestem już od tego uzależniona”.

Kobieta organizuje warsztaty dla dzieci. Zabiera je na gospodarstwo i tłumaczy jak zachować się wobec zwierząt. Jest także inicjatorką Targu124. Zgromadził on lokalnych rzemieślników i rolników. Teraz planują stworzyć mapę z miejscami, w których można zdobyć ekologiczną żywność wysokiej jakości.

Według Joanny produkcja żywności przyjazna dla klimatu to wcale nie utopia. Aby jednak powstawało coraz więcej ekologicznych gospodarstw, potrzebna jest większa świadomość społeczeństwa.

“To kwestia świadomości, co jest zdrowe i naszych wyborów. To nasze wybory kształtują rzeczywistość. Dlatego uważam, że edukacja ekologiczna jest bardzo istotna. I w tym kierunku powinny odbywać się zmiany systemowe” – podkreśla pani Joanna.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły