Stres, łzy, strach. I niezwykła pomoc w oswojeniu się z rodzicielstwem

Oczekiwanie na narodziny dziecka to dla rodziców czas pełen trudnych uczuć. Jeszcze więcej emocji pojawia się po usłyszeniu diagnozy, że ich pociecha przyszła na świat z niepełnosprawnością. Żeby wesprzeć zmagające się z tym pary i oswoić je z sytuacją, Magdalena Kolczyńska stworzyła “Powitalnik”.

Dla rodziców narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie. Staje się ono trudnym doświadczeniem, w momencie, gdy słyszą diagnozę choroby. Kiedy ich pociecha przychodzi na świat z niepełnosprawnością, nie potrafią się odnaleźć w tej nowej sytuacji. Muszą na nowo ułożyć swoje życie i dostosować swoje plany do potrzeb maluszka. Aby im to ułatwić i pomóc odnaleźć się w jeszcze nieznanej rzeczywistości, Magdalena Kolczyńska stworzyła “Powitalnik”.

“Pomysł wziął się z naszych doświadczeń pracy z rodzicami i opiekunami osób z niepełnosprawnościami, które opowiadały, że po wyjściu ze szpitala z diagnozą choroby dziecka, zostawały z tym same” – mówi kobieta.

Potrzebne oparcie

Magdalena Kolczyńska jest innowatorką z Inkubatora Pomysłów. Postanowiła stworzyć coś, co będzie podporą dla rodziców z niepełnosprawnym dzieckiem. W takiej sytuacji pomoc i wsparcie są potrzebne.

“Ogromnym problemem jest także brak wsparcia psychologicznego” – mówi innowatorka. – “Rodzice nie wiedzą, jak przejść przez emocje towarzyszące diagnozie, jak o niej rozmawiać. Trudno im także komunikować się z najbliższymi: partnerem, czy starszymi dziećmi, które również przecież wymagają uwagi i troski. Stwierdziłyśmy więc, że przyda się narzędzie, będące formą wsparcia w tym momencie.”

“Poradnik” ma wiele funkcji. Z jednej strony jest przewodnikiem po emocjach, które mogą odczuwać rodzice. Jednak jest także bardzo praktycznym narzędziem pomagającym przepracować różne doświadczenia.

“Chciałyśmy, żeby to było naprawdę praktyczne, więc poza tekstem poradnikowym, który wyjaśni różne etapy przeżywania diagnozy dziecka, są też karty pracy, które dadzą przestrzeń na uporządkowanie sobie wszystkiego. Znajdą się tam także propozycje zabaw ze starszymi dziećmi, które mogą odczuwać się zagubione w nowej sytuacji.” – podkreśla innowatorka.

Autorki “Powitalnika” chcą, aby dotarł on do jak największej liczby osób. W końcu dla wielu z nich może być to nieoceniona pomoc.

“Zapraszamy stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje pozarządowe, aby włączyły się w jego tworzenie” – apeluje twórczyni innowacji. – “Doświadczeni opiekunowie doskonale wiedzą, jak ważne są pierwsze godziny, dni czy tygodnie, dlatego staramy się, by to narzędzie było pełne ciepła, by często zdezorientowani w tych trudnych chwilach rodzice poczuli wsparcie.”

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły