Studenci pomogą rolnikom dzięki opracowanej przez nich aplikacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pomogą rolnikom, oferując im opracowaną przez nich aplikację. Wszystko będzie się opierać na przeprowadzonych przez nich badaniach.

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odkryli, że ograniczenie stosowania nawozów o 20% nie wpływa negatywnie na wielkość plonów. Wyniki tych badań, opublikowane w międzynarodowych czasopismach, posłużą jako podstawa dla nowej aplikacji dla rolników.

Badania te powstały w ramach dwóch projektów biotechnologicznych realizowanych na uczelni. Stanowią odpowiedź na zalecenia Unii Europejskiej. Wymaga ona zmniejszenia nawożenia upraw azotem o 20%, aby ocenić wpływ tych zmian na plony i stan gleby.

– Obserwacje prowadzone są na 10-hektarowych polach przeznaczonych pod uprawę kukurydzy, pszenicy i rzepaku w gospodarstwie rolniczym pod Bydgoszczą prowadzonym przez Fundację Potulicką, współpracującą z KUL. Jeden z projektów realizowany jest w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa” i dotyczy monokulturowej uprawy kukurydzy. Zaś drugi, pozyskany z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, obejmuje również uprawy rzepaku i pszenicy. Trudno znaleźć w Polsce równie szeroko zakrojone i szczegółowe badania tego typu – zaznacza Sebastian Pawlak z KUL.

Naukowcy twierdzą, że jest to sytuacja, w której zyskują obie strony. Rolnicy zmniejszają koszty związane z nawozami, a konsumenci otrzymują zdrowszą i bardziej ekologiczną żywność.

– Rolników interesuje, czy redukcja nawożenia nie oznacza zmniejszenia plonów. Wyniki naszych wieloletnich badań wskazują, że redukując ilość nawozów o 20 proc., plony nie zmniejszają się. Nie namnażają się też chorobotwórcze patogeny czy szkodniki. Plonowanie pozostanie na podobnym poziomie jak przy zastosowaniu standardowej dawki nawożenia – mówi dr hab. Agnieszka Wolińska, prof. KUL, kierownik Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów na Wydziale Medycznym KUL.

Naukowcy z KUL-u wskazują, że nadmierne stosowanie nawozów może negatywnie wpływać na rośliny i plony. Wyniki badań wykorzystuje się do stworzenia aplikacji dla rolników. Aplikacja, oparta na sztucznej inteligencji i algorytmach, bazuje na rzeczywistych danych laboratoryjnych dotyczących gleby, warunków oraz systemu uprawy. Jak wyjaśnia dr Kuźniar, aplikacja pomoże rolnikom monitorować stan gleby. Może też określić, ile i kiedy stosować nawóz, a także jak zmodyfikować uprawy i wzmocnić glebę.

Źródło: dziennikwschodni.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły