Sukces lekarzy z Olsztyna! Przeprowadzili bardzo skomplikowaną operację

Operacja, która miała miejsce w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, była pierwszym sukcesem tego typu na terenie Warmii i Mazur. Przeszedł ją 17-letni Kamil Tatuch. Dzięki innowacyjnemu podejściu lekarzy, istnieje teraz nadzieja, że odzyska pełną sprawność fizyczną i będzie mógł wrócić do uprawiania sportu.

Trzy lata temu chłopak złamał kość piszczelową w lewej nodze. Neurofibromatoza, którą ma Kamil, utrudnia gojenie się złamań kości.

— Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia. Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Postanowiliśmy wykonać operację ratującą jego kończynę przed amputacją – zaznacza lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Lekarz Przemysław Jackowski zaznaczył, że procedura była wyjątkowo trudna. Całe operacyjne zajęło 4,5 godziny.

— Najpierw zaplanowaliśmy go z użyciem druku 3D, co pomogło precyzyjnie zaplanować poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia. Wycięliśmy duży fragment kości. W to miejsce wszczepiliśmy przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta. Został on dodatkowo wzmocniony przeszczepem allogenicznym, czyli przeszczepem od dawcy z banku tkanek. Dzięki temu udało się zachować kończynę, a także możliwość ruchów w stawach tej kończyny. Już w najbliższy poniedziałek planujemy rozpocząć pionizowanie pacjenta. Jest duża szansa, że jeśli się wszystko wygoi, to już za ok. 4-6 miesięcy pacjent będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować – opowiada lek. Jackowski.

Profesor Łukasz Krakowczyk zauważa, że tylko niewiele placówek dla dzieci w Polsce przeprowadza podobne operacje. Dotychczas Szpital Dziecięcy w Olsztynie przeprowadzał zaawansowane zabiegi z wykorzystaniem zespolenia mikronaczyniowego we współpracy z chirurgami szczękowo-twarzowymi. Niedawno jednak rozpoczęto współpracę z chirurgami dziecięcymi, a teraz placówka jest gotowa na stałe wprowadzenie tych procedur do zakresu ortopedycznego. To wielki sukces lekarzy.

Źródło: gazetaolsztynska.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły