Naukowcy z Polski dokonali nowego odkrycia. Udało im się opracować nową metodę, która pozwala zatrzymać podziały komórek nowotworowych. Niewykluczone, że jest to przełom w leczeniu nowotworów.
Sukces polskiego zespołu
Badania przeprowadzał zespół polskich naukowców, którym kierował prof. Jacek Jemielity oraz dr hab. Joanna Kowalska. Wyniki ich pracy zostały dokładnie opisane na łamach naukowego czasopisma “Chemical Science”. Naukowcy podkreślają, że metoda, którą opracowali może być wykorzystana w nowych rodzajach terapii przeciwnowotworowych.
Nowa metoda
Sposób walki z rakiem opracowany przez Polaków opiera się na połączeniu małych cząsteczek z nukleotydami. Zadaniem tych niewielkich cząsteczek jest dostarczenie owych nukleotydów do wnętrza komórki nowotworowej. Badacze posłużyli się cząsteczkami cholesterolu. Zapewniają one bowiem najbardziej wydajny transport nukleotydów do komórek.
Kiedy nukleotydy trafiają w odpowiednie miejsce, przyczyniają się do destrukcji takiej komórki rakowej. Dzięki tej metodzie można powstrzymać podział szkodliwych komórek.
– “Nukleotydy są m.in. źródłem energii w komórkach, cząsteczkami wykorzystywanymi do sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, jak również międzykomórkowej oraz składnikami kwasów nukleinowych i substratami do ich biosyntezy. Ze względu na swoje niezwykle istotne biologiczne funkcje mają bardzo duży potencjał jako terapeutyki. Polarna budowa tych związków powoduje jednak, że nie są one w stanie wnikać do komórek i nie ma naturalnych mechanizmów komórkowych pozwalających na ich dostarczenie.” – podaje strona uw.edu.pl
Dlatego dopiero połączenie nukleotydów z cząsteczkami cholesterolu przyniosło terapeutyczny efekt.
Co istotne, sposób opracowany przez polskich badaczy może być wykorzystany również w terapii innych chorób. Ma wiele potencjalnych możliwości zastosowania w medycynie.
– “Metoda zaprezentowana w artykule może mieć charakter ogólny i zostać wykorzystana do dostarczania również innych nukleotydów o potencjale terapeutycznym, co pozwoli na wykorzystanie nukleotydów w leczeniu także innych chorób” – zaznacza prof. Jacek Jemielity, kierownik zespołu naukowców.
Przełom?
To odkrycie może przyczynić się do opracowania nowych rodzajów terapii przeciwnowotworowych. Jest ono naprawdę istotne dla świata medycznego, ponieważ daje nadzieje na utworzenie nowych metod leczenia również innych chorób.
Źródło: papilot.pl