W ciągu ostatnich trzech miesięcy pięciu pacjentów wybudziło się ze śpiączki w klinice “Budzik” w Olsztynie. Od rozpoczęcia działalności do zdrowia wróciła aż połowa pacjentów.
Od grudnia dwie młode pacjentki opuściły “Budzik”. Jedna z nich skończyła kolejną turę rehabilitacji, a druga ją kontynuuje. Na oddziale pozostają jeszcze trzej mężczyźni. Są w takim stanie, który kwalifikuje ich do zakończenia pobytu w “Budziku”. Nastąpiła poprawa stanu świadomości. Możemy nazywać to wybudzeniem – mówi dr Piotr Siwik z olsztyńskiego “Budzika”.
Dodał, że wybudzenie oznacza, że pacjent odzyskał sprawność, która umożliwia mu chodzenie oraz komunikowanie się, jednakże nie jest jeszcze zdolny do samodzielnego życia.
Trzech mężczyzn w wieku 46, 31 i 50 lat trafiło do olsztyńskiej kliniki z urazami czaszkowo-mózgowymi, które wynikły w różnych sytuacjach. Jeden z pacjentów był uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, drugi przeżył upadek z wysokości. Jedna z dwóch kobiet doznała nagłego zatrzymania krążenia, co spowodowało niedotlenienie mózgu.
Najszybciej do zdrowia wracają pacjenci po urazach. Gorsze rokowania mają chorzy po nagłym zatrzymaniu krążenia, udarach mózgu czy niedokrwieniach – podkreśla lekarz.
Olsztyńska klinika “Budzik” wykonuje ogromną pracę. Dr. Piotr Siwik zaznaczył, że w olsztyńskiej klinice pacjent ma możliwość korzystania z rehabilitacji ruchowej przez okres 12 miesięcy. Codziennie przez trzy godziny pacjenci otrzymują masaże, wykonują ćwiczenia oraz są poddawani pionizacji. Dodatkowo, współpracują z nimi logopeda i neuropsycholog.
Nasza praca jest siermiężnym, całodziennym wysiłkiem, a efekty nie przychodzą z dnia na dzień – zaznacza.
Kwalifikacja pacjentów do kliniki “Budzik” opiera się na kryteriach ustalonych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z nimi, od incydentu urazowego nie może minąć więcej niż rok, a od incydentu nieurazowego pół roku. Pacjent musi mieć stabilny stan zdrowia poza urazem mózgu, aby intensywna rehabilitacja nie pogorszyła jego stanu. Dodatkowo, pacjent musi być samodzielny pod względem oddychania i mieć stabilne krążenie. Klinika dla dorosłych “Budzik” w Olsztynie rozpoczęła działalność w grudniu 2016 roku. Od tego czasu przyjęła około 100 pacjentów w stanie śpiączki, z których połowa, według informacji kierownictwa placówki, odzyskała przytomność
Źródło: rmf24.pl