“Przewodnik dla mam”: nowość na oddziale Noworodkowego Zagłębiowskiego Centrum Onkologii

Nowa inicjatywa w Szpitalu Specjalistycznym ZCO w Dąbrowie Górniczej. Każda mama, opuszczając Oddział Noworodkowy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, otrzyma bezpłatnie “Przewodnik dla mam” – specjalny poradnik.

Pojawienie się na świecie małego człowieka to lawina emocji, mnóstwo pytań i dylematów. One często pojawiają się dopiero po powrocie do domu. Tworząc „Przewodnik dla mam” chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej, a jak najwięcej radości z pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem – mówi dr n. med. Justyna Surnik, lekarka kierująca Oddziałem Noworodkowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.

Co roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej rodzi się około pięciuset dzieci. Dostarczenie każdej mamie takiego “przewodnika” wraz z wypisem ze szpitala będzie jak dostarczenie pakietu informacyjnego. Zawsze będzie można wykorzystać go po powrocie do domu.

Must-have każdej mamy

W przewodniku zawarte są porady dotyczące techniki karmienia piersią, prawidłowego przyrostu masy ciała u noworodka, właściwego użytkowania leżaczków i bujaczków, oraz ćwiczeń, które rodzice mogą wykonywać z dzieckiem.

Zależało mi na przekazaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania w jasnej, przejrzystej formie i mam nadzieję, że to się udało. W przypadku pojawienia się różnych wątpliwości, zaglądamy do internetu, aby uzyskać informacje. W przypadku opieki nad noworodkiem nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, bo w sieci roi się od danych, które nie są prawdziwe i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przewodnik napisany przez neonatologa powinien lepiej spełniać rolę informacyjną. W końcu pojawienie się noworodka w naszym życiu to naprawdę podróż w nieznane – podkreśla dr Justyna Surnik.

W 2021 roku w ZCO został otwarty zmodernizowany blok porodowy. Modernizacja dotyczyła zarówno pomieszczeń, jak i wyposażenia, oraz zatrudnienia nowego zespołu doświadczonych położnych. Położne te przejmują opiekę nad pacjentkami w trakcie porodów fizjologicznych i współpracują z lekarzami na równych zasadach. Podczas porodu najważniejszą osobą na sali jest kobieta rodząca. Pacjentki otrzymują kompleksową opiekę, uzyskują odpowiedzi na wszystkie pytania i wsparcie emocjonalne w tym ważnym procesie stawania się matką.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły