Światełko pamięci: Polacy łączą siły, by upamiętnić pochowanych w Wilnie

W dzień Wszystkich Świętych Polacy pamiętają również o zmarłych pochowanych na cmentarzu na Rossie w Wilnie. W piątek przedstawiciele polskiej społeczności oraz dyplomaci złożyli tam kwiaty i zapalili znicze. Uhonorowano zarówno osoby kluczowe dla polskiej historii narodowej, jak i tych, o których zapomniano.



Oddano hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego serce spoczywa obok grobu jego matki w mauzoleum „Matka i Serce Syna”. Kwiaty i znicze zapalono również w Kaplicy Powstańców Styczniowych, gdzie złożono szczątki 20 uczestników tego zrywu. Wśród nich są przywódcy – Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. Pamięć uczczono także na Nowej Rossie, gdzie spoczywają polscy i litewscy żołnierze polegli w walkach o Wilno w latach 1919-1920.

W piątek na Rossie zakończono siedmiodniową akcję. W jej ramach polscy przedstawiciele ambasady odwiedzili niemal 60 litewskich miejsc upamiętniających ważne postacie i wydarzenia narodowe.

Wspólna historia polsko-litewska przez kilkaset lat spowodowała, że ziemia wileńska, Wileńszczyzna są miejscem, gdzie spoczęło wielu wybitnych przedstawicieli społeczności polskiej i litewskiej. Są to powstańcy dwóch zrywów, listopadowego i styczniowego, a także żołnierze walczący na frontach I i II wojny światowej, żołnierze Armii Krajowej – zaznaczył w rozmowie z PAP charge d’affaires w ambasadzie RP Andrzej Dudziński.

Co więcej, polscy dyplomaci, wraz z harcerzami, uczniami oraz mieszkańcami Wilna, uczestniczyli w rozstawianiu tysięcy zapalonych zniczy na grobach. W ramach tegorocznej, organizowanej już od 16 lat przez Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą (SKOnSR) akcji “Światełko pamięci dla Rossy i Bernardynów” udało się zebrać blisko 15 tysięcy zniczy.

Tradycyjnie najwięcej zniczy przekazują polskie szkoły. 2,4 tys. zniczy przekazała Fundacja ‘Pomoc Polakom na Wschodzie’ im. Jana Olszewskiego, Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie przekazał blisko 2 tys.” – podkreślił Dariusz Lewicki ze Społecznego Komitetu.

Warto pamiętać, że takie akcje to sposób na budowanie wspólnoty i umacnianie więzi między Polakami w kraju i za granicą. Dotyczy to szczególnie młodego pokolenia, które włącza się w akcję, ucząc się szacunku dla przeszłości.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły