W Polsce powstanie pojazd, dzięki którym służby przeprowadzą każdą akcję

Inżynierowie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej pracują nad pojazdem, który zapewni łączność w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Dzięki temu służby będą mogły bez przeszkód dowodzić akcjami ratunkowymi.

Taki pojazd będzie wyposażony w specjalną aparaturę. Zapewni ona łączność różnym służbom. W ten sposób będzie można przeprowadzić akcje nawet w kryzysowych sytuacjach, takich jak klęski żywiołowe, pożary, ataki terrorystyczne.

Konstruktor systemu dr inż. Grzegorz Kasprowicz zaznacza, że do zachowania łączności nie jest wymagane żadne zewnętrzne źródło zasilania. Dzięki temu nawet w czasie klęski żywiołowej, w pojeździe będzie łączność.

System tworzy sieć Wi-Fi, czyli dostarcza użytkownikowi łączności z urządzeniem dostępowym. Jednak w rzeczywistości sieć może zbudować wiele punktów pośrednich. Dlatego zasięg sygnału jest bardzo dobry, a sieć można w prosty sposób konfigurować, instalować. Ponadto system jest w stanie przekazać informację w formie strumieni audio i video. Umożliwia naprawdę dobrą komunikację głosową, tekstową.

„Opracowana przez nas technologia to nie tylko przesyłanie sygnałów, ale również ich integracja i interpretacja. Oznacza to np. taką możliwość, że nie tylko otrzymamy obraz przekazany od patroli pieszych z obszaru ich działania, ale możemy zautomatyzować proces przekazania bezpośrednio do sieci powiadamiania OST112. Oznacza to także wykorzystanie użytecznych informacji np. z baz policyjnych o osobach poszukiwanych lub niebezpiecznych” – mówi dr inż. Kasprowicz.

Co więcej, modułowa budowa systemu umożliwia dowolną konfigurację teletechniczną, czyli dopasowanie sprzętu oraz kanałów łączności do konkretnej sytuacji.

„Innych rozwiązań oczekują policjanci poszukujący zaginionych, innych strażacy walczący z pożarami a jeszcze innych zarządzający siłami służb publicznych przy ochronie i zabezpieczeniu imprez masowych” – tłumaczy.

Obecnie prowadzone są testy busa. Różne służby sprawdzają pojazd. Dotychczasowe wyniki pokazują, że jego system sprawdza się w praktycznie każdej sytuacji. Możliwe, że za jakiś czas wóz zostanie dopuszczony do użytku.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły