W Brazylii odkryto skamieniałość jednego z najstarszych dinozaurów na świecie. Znalezisko stało się możliwe dzięki ulewnym deszczom w południowym stanie Rio Grande do Sul, które przyspieszyły erozję terenu.
Skamieniałość odkryta w pobliżu zbiornika wodnego w gminie Sao Joao do Polesine liczy około 233 milionów lat. Tak przynajmniej twierdzi Rodrigo Tempa Müllera, który kieruje zespołem z Federal University of Santa Maria. Jego teorie jednak nie zostały jeszcze zweryfikowane ani opublikowane w czasopiśmie naukowym.
Skamieniałość sprzed 233 milionów lat to pozostałości 2,5-metrowego dinozaura
Dinozaur żył w okresie triasu, kiedy wszystkie kontynenty tworzyły jeden superkontynent zwany Pangeą. Odkryty w Rio Grande do Sul drapieżnik należał do herrezaurów, grupy dinozaurów, które niegdyś przemierzały tereny dzisiejszej Brazylii i Argentyny. Wielkość kości sugeruje, że dinozaur osiągał długość około 2,5 metra.
W ciągu zaledwie czterech dni zespół starannie przeszukał stanowisko, ostrożnie wydobywając blok skalny zawierający cały szkielet. Blok ten następnie przetransportowano do laboratorium do dalszych badań. Szczątki są wyjątkowo dobrze zachowane i mogą być drugim najbardziej kompletnym szkieletem herrezaura, jaki kiedykolwiek odkryto. Teraz naukowcy będą próbowali ustalić, czy skamieniałość należy do już znanego gatunku, czy reprezentuje nowy rodzaj. Oczekuje się, że te badania potrwają kilka miesięcy.
Początkowo wydawało się, że to tylko kilka odizolowanych kości, ale gdy odsłoniliśmy materiał, mogliśmy zobaczyć, że mamy prawie kompletny szkielet – mówi Dr Rodrigo Temp Müller.
To nie pierwszy raz, gdy zespół Müllera dokonał ekscytującego odkrycia w tym regionie. W 2019 roku naukowcy ogłosili znalezienie innego mięsożernego dinozaura z triasu – Gnathovorax cabreirai. Co ciekawe, były to również szczątki herrezaura, żyjącego mniej więcej w tym samym okresie co nowo odkryty okaz.
To odkrycie może pomóc w zrozumieniu luki ewolucyjnej między wczesnotriasowymi drapieżnikami a późniejszymi, bardziej znanymi teropodami, takimi jak Tyrannosaurus rex. Gnathovorax cabreirai i nowy okaz istniały dziesiątki milionów lat przed tymi ogromnymi drapieżnikami.
Źródło: focus.pl