Wyjątkowe radio! Tworzą je seniorzy i osoby z niepełnosprawnością umysłową

Radio SoVo to internetowe radio, które tworzą seniorzy i osoby z niepełnosprawnością umysłową. Ma aż 30 oddziałów w całej Polsce i staje się coraz bardziej popularne.

– “Zawsze szukałam czegoś nowego, jeszcze pracując jako nauczycielka matematyki, a potem także na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Gdy pojawiła się możliwość wzięcia udziału w projekcie Radia SoVo, ucieszyłam się, bo to dało nam szansę na pozyskanie sprzętu. Ale teraz nie tylko to się liczy, choć dzięki temu nauczyłam się wielu nowych rzeczy” – opowiada pani Urszula Barbara Struś. Ma 67 lat i jest jedną z dziennikarek radia SoVo.

Kobieta podkreśla, że nigdy nie bała się technologii. Stara się być na czasie.

 – “Radio SoVo wprowadziło coś nowego w moje życie. Komunikatywna byłam zawsze, ale jednak miałam opory, żeby podejść do obcej osoby. Teraz tego nie ma, wokół jest wiele fantastycznych osób, z którymi współpracujemy.”

Dziennikarze radiowi bardzo ciężko pracują na to, by ich audycje były profesjonalne. W 2021 roku oddział w Gniewie został nawet uhonorowany nagrodą za działalność na rzecz lokalnej społeczności.

– “Najważniejsze w naszym projekcie jest to, że grupy do tej pory wykluczone albo ze względu na wiek, albo ze względu na niepełnosprawność mogły poczuć się ważne, docenione i pełnią funkcję nauczycieli innych, bo dziennikarz jest trochę „nauczycielem”, przekazując wiedzę o świecie. Dzięki temu osoby te poczuły się potrzebne” – przyznaje Magdalena Janczewska, redaktor naczelna Radia SoVo z Fundacji Pro-Cultura.

“Są dumni z legitymacji prasowych, nauczyli się otwartości, wyrobili instynkty dziennikarskie, do tego stopnia, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną z oddziału w Kędzierzynie-Koźlu, gdy tylko zobaczyli, że coś dzieje się „na mieście”, pobiegli tam z mikrofonami. Nawet nie zdążyli ustalić tego z liderką” – mówi.

Radio SoVo daje szansę na przełamanie barier nie tylko seniorom, ale także osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

“Ten projekt pozwala przełamać bariery osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Po dwóch latach pracy w radiu te osoby są bardziej pewne siebie, mniej obawiają się kontaktu z innymi, rozwijają swoje kompetencje cyfrowe poprzez tworzenie audycji” – podkreśla Dawid Klein, który jest liderem oddziału w Tczewie.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły