W tym roku po raz kolejny zorganizowano kampanię edukacyjną “Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Miała na celu propagowanie zdrowych nawyków i prospołecznych aktywności dla młodzieży. Ta edycja odbyła się pod hasłem “Nie czas na nudę”.
Organizatorzy akcji zaznaczają, że jej głównym celem jest promocja zdrowego trybu życia, a także prospołecznych aktywności. Chcą zachęcić młodzież do porzucenia szkodliwych nawyków i zaangażowania się w różne działalności charytatywne.
– “Kampanię zrealizowano w Zabrzu 21. raz. Program jest oparty na tzw. profilaktyce uniwersalnej, to znaczy docieramy do tematów, które mają znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja odbyła się pod tytułem „Nie czas na nudę” – opowiada dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu, Urszula Koszutska. – “To kampania nakierowana na poprawę umiejętności społecznych, na kształtowanie nowych relacji, na zrozumienie emocji, które pojawiały się w czasie pandemii” – dodaje.
Specjaliści próbowali pokazać dzieciom i młodzieży jak nawiązywać zdrowe relacje z innymi. Wiele osób po pandemii wciąż nie potrafi poradzić sobie ze społecznymi interakcjami.
– “Chcieliśmy wyposażyć młodych ludzi w umiejętności, które pozwolą im zadziałać na nowo. Ze strony młodzieży w Zabrzu był bardzo duży odzew, to tysiące młodych ludzi, tysiące rodziców i setki nauczycieli, którzy otrzymali pakiet wiedzy na temat poszczególnych zagadnień” – mówi Urszula Koszutska.
Poczucie izolacji i samotności może prowadzić do uzależnień. Dlatego ważne jest, by uświadamiać młodych ludzi, że nie powinni sięgać po alkohol czy narkotyki.
– “Nie koncentrujemy się tylko na środkach psychoaktywnych, mówimy również o szeroko rozumianym zdrowiu, również psychicznym, mówimy o szeroko rozumianym dobrostanie młodych ludzi. Chcemy, by każdy młody człowiek umiał o siebie zadbać, by wiedział, co dla niego jest zdrowe i ważne” – zaznacza.
Specjaliści podczas kampanii “Zachowaj Trzeźwy Umysł” podkreślali też wagę rozmowy. Dorastanie jest trudnym czasem, w którym nastolatek przechodzi duże przemiany. Warto po prostu z nim porozmawiać, by dowiedzieć się czy potrzebuje wsparcia.
– “Okres dorastania objawia się tym, że młody człowiek bardzo się zmienia. Jego zachowanie jest bardzo odmienne od dotychczasowego. Dlatego każde zachowanie, które zaniepokoi rodzica powinno być bacznie przez niego obserwowane, następnie warto je omówić z młodym człowiekiem”.
Dlatego powinniśmy organizować więcej takich akcji, bo najważniejsza jest dobra profilaktyka. Uświadamiając młodych ludzi, ucząc ich jak sobie radzić z problemami, możemy zapobiec wielu tragediom.
Źródło: dziennikzachodni.pl