Vollpension to sieć kawiarni w Austrii, w której ponad połowę pracowników stanowią seniorzy. Młodzi i starsi pracują tam ramię w ramię, tworząc przy tym bardziej przyjazne i troskliwe otoczenie.
W Vollpension w Austrii można spróbować pysznej kawy i jeszcze lepszych wypieków. Jednak kawiarnia jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Połowę załogi stanowią bowiem osoby starsze.
Wiele osób sądzi, że seniorzy raczej preferują siedzieć w domu. Okazuje się jednak, że praca poza domem może przynieść im wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i emocjonalnych. Jest to dla nich okazja, by wyjść z domu, poczuć się potrzebnymi i zmniejszyć uczucie samotności, które jest jednym z głównych problemów w dzisiejszym świecie. To także sposób na uzupełnienie skromnej emerytury.
Seniorzy są świetni w swoim fachu. Może i zaparzenie kawy zajmuje im trochę więcej czasu, ale wykonują pracę z ogromną precyzją i pasją. Są szczęśliwi, że mogą sprawić komuś odrobinę radości tak prostymi środkami. Pandemia jeszcze bardziej podkreśliła wagę kontaktu społecznego, szczególnie dla osób starszych. Dlatego, dopóki zdrowie i chęci pozwalają, nie ma powodu, aby ograniczać starsze pokolenie w dostępie do rynku pracy.
Przykładem jest meksykańska filia Starbucks w Coyoacán, gdzie pracują wyłącznie osoby w wieku od 60 do 65 lat. Właściciele dostosowali lokal do potrzeb seniorów, zapewniając im wygodne warunki pracy.
Zatem nie trzeba czekać na inicjatywy miejskie, aby wspierać starsze pokolenie. Jeśli masz starszych krewnych, którzy chcieliby pracować lub dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, możesz pomóc im w prowadzeniu własnego biznesu. Media społecznościowe pełne są profili babć, które udzielają porad kulinarnych lub sprzedają swoje potrawy. Inni seniorzy oferują warsztaty naprawy domowych rzeczy.
Współpraca między pokoleniami to nie tylko korzyść finansowa, ale także wymiana doświadczeń i wiedzy. Kiedy młodzi i starsi pracują razem, świat staje się lepszym miejscem.
Źródło: pl.aleteia.org