UNICEF z pomocą ukraińskiej młodzieży stworzył wyjątkowe narzędzie edukacyjne. Ma pomóc odnaleźć się młodym Ukraińcom w polskim systemie edukacji i wspierać ich w dążeniu do szkolenia zawodowego.
14-letnia Marta przeniosła się z mamą z Lwowa do Krakowa po wybuchu wojny. W swoim rodzinnym mieście chodziła do klasy matematycznej. Była najlepszą uczennicą. Teraz w Polsce przerabia ten sam materiał co na Ukrainie rok temu. Powodem są różnice systemowe.
Dlatego jej mama zwróciła się w tej sprawie do Słonecznej Przestrzeni Wsparcia – ośrodka wspieranego przez UNICEF. Okazało się, że nie była jedynym rodzicem, który przyszedł z takim problemem. Wiele ukraińskich dzieci nie potrafi się odnaleźć w naszym systemie szkolnictwa.
Rozmowy z polskimi nauczycielami, pracownikami administracji oświatowej i doradcami zawodowymi ujawniły, że nawigacja w polskim systemie edukacyjnym może być trudna. Głównym problemem jest to, że większość zajęć odbywa się w języku polskim. Co więcej, opcje edukacyjne nie są prezentowane w sposób, który byłby zrozumiały dla uchodźców z Ukrainy. Ci, którzy chcą podjąć naukę, mają obawy dotyczące wpływu swojego wyboru na przyszłą karierę zawodową, a także na możliwość powrotu do swojego kraju.
Zespół składający się z UNICEF, Common Thread, Lanka.CX i Service Sandbox zdecydował się zapytać nauczycieli, rodziców i młodzież, jak postrzegają proces podejmowania decyzji dotyczących edukacji w Polsce. W wyniku tych rozmów stworzyli prototyp innowacyjnego cyfrowego narzędzia. Pomaga ukraińskim nastolatkom dowiedzieć się, jakie opcje edukacyjne w Polsce najlepiej pasują do ich sytuacji i potrzeb. Ten prototyp dostępny jest w języku ukraińskim i dostarcza informacji, które są kluczowe do podjęcia dobrze przemyślanych decyzji. Co więcej, każda z prezentowanych opcji edukacyjnych przedstawia historie innych ukraińskich nastolatków, co pomaga młodzieży czuć się mniej osamotnioną w procesie podejmowania ważnych wyborów związanych z edukacją.
Źródło: ngo.pl