Profesorowie Anna Gambin i Paweł Stankiewicz, polscy genetycy, odkryli, że gatunek ludzki, czyli Homo sapiens, pojawił się około 900 tysięcy lat temu w wyniku mutacji DNA u jednego męskiego osobnika. To oznacza, że Homo Sapiens pojawili się przez zmianę genetyczną u jednego mężczyzny.
Potwierdzenie tej teorii miałoby ogromne znaczenie i mogłoby być zasługą na miarę Nagrody Nobla. Musielibyśmy ponownie ocenić dotychczasowe przekonanie, że ludzki gatunek wywodzi się od wielu protoplastów (poligenizm). Takie odkrycie również zmieniłoby nasze zrozumienie historii Homo sapiens. Sugeruje ono, że nasz gatunek zaczynał się 900 tysięcy lat temu, a nie, jak dotychczas sądzono, znacznie wcześniej.
Polacy – profesor Anna Gambin, specjalizująca się w bioinformatyce na Uniwersytecie Warszawskim, oraz profesor Paweł Stankiewicz, zajmujący się genetyką na Baylor College of Medicine w USA – dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego pochodzenia człowieka. Badając tzw. “śmieciowe” DNA, doszli do wniosku, że istnieje kluczowa mutacja, która może mieć swoje korzenie u tzw. Genetycznego Adama. Odkrycie to zostało opisane podczas wywiadu z Radiem Naukowym.
Wspólny przodek
U ludzi występuje 46 chromosomów, podczas gdy u małp człekokształtnych, takich jak goryle, szympansy i orangutany, liczba ta wynosi 48. Z tego wynika, że musiało dojść do zmniejszenia liczby chromosomów u ludzi w przeszłości. To zjawisko zainteresowało polskich naukowców.
Poprzez analizę “sklejeń” wewnątrz chromosomów i wykorzystanie zaawansowanej technologii genetyki i informatyki, badacze ustalili, że około 900 tysięcy lat temu nastąpiło zmniejszenie się liczby chromosomów z 48 do 47 u ludzi. W wyniku tego procesu doszło również do utraty części materiału genetycznego. To zdarzenie miało miejsce tylko raz w historii ludzkości. To dlatego, że każdy człowiek ma dokładnie to samo “sklejenie” w tym samym miejscu w DNA. Wnioskiem z tych badań jest fakt, że wszyscy ludzie mają wspólnego przodka i wywodzą się od jednego praojca.
To może być przełomowe odkrycie, które będzie prawdziwą rewolucją w naszym postrzeganiu ewolucji. Co ważne, to że właśnie Polacy mogą się po
Źródło: pl.aleteia.org