Odnaleziono słynne dzieło sztuki, które przez prawie sto lat było zaginione

W Wiedniu odnaleziono słynny “Portret panny Lieser” autorstwa Gustava Klimta, który przez niemal 100 lat uznawany był za zaginiony. Dzieło zostanie wystawione na aukcję.

“Portret panny Lieser”, namalowany przez Gustava Klimta prawdopodobnie w 1917 roku w Wiedniu, jest uważany za przedstawienie Margarethe Constance Lieser. Była to córka prominentnego przedsiębiorcy Adolfa Liesera. Obraz był częścią kolekcji zamożnej rodziny żydowskiej i został ostatnio publicznie wystawiony w 1925 roku. Wtedy także sfotografowano dzieło. Po tej dacie losy obrazu były nieznane, jednak niedawno ujawniono, że obecni właściciele posiadają ten portret od lat 60. XX wieku.

Portret panny Lieser zostanie wystawiony na aukcję 24 kwietnia w imieniu obecnych właścicieli oraz spadkobierców rodziny Lieserów. Dom aukcyjny im Kinsky szacuje jego wartość na ponad 54 miliony dolarów.

“Obraz o tak rzadkim charakterze, ogromnym znaczeniu artystycznym i wartości nie był dostępny na rynku sztuki w Europie Środkowej od dziesięcioleci” – można przeczytać w oświadczeniu domu aukcyjnego.

Sprzedaż obrazu Klimta będzie oparta na tzw. Zasadach Waszyngtońskich, międzynarodowym porozumieniu mającym na celu zwracanie dzieł sztuki skonfiskowanych przez nazistów. Ernst Ploil, który współzarządza domem aukcyjnym, zaznaczył jednak, że jak dotąd brakuje dowodów potwierdzających, że obraz został skonfiskowany przed II wojną światową lub w trakcie niej.

“Obraz był opisywany jako zaginiony we wszystkich wykazach dzieł Klimta. W naszych kręgach <<zaginiony>> oznacza prawdopodobnie zniszczony lub spalony w czasie wojny, ale tak czy inaczej już nieistniejący. Nikt nie spodziewał się, że kiedykolwiek się on znów pojawi” – podkreśla im Kinsky.

Obrazy Klimta osiągały w przeszłości ogromne sumy na aukcjach. Na przykład, w czerwcu obraz “Kobieta z wachlarzem” został sprzedany za ponad 85 milionów funtów. Według BBC, jest to najcenniejsze dzieło sztuki sprzedane na aukcji w Europie.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły