Od 29 stycznia 2024 roku organizacje pozarządowe z całej Polski mogą przedstawiać projekty dotyczące wsparcia psychologicznego dla pacjentów z chorobami hematologicznymi. To możliwe dzięki trzeciej edycji dotacji Fundacji DKMS, gdzie dostępna suma środków wynosi 1,4 miliona złotych.
Tegoroczna edycja dotacji ma na celu poprawę dobrostanu psychicznego pacjentów hematologicznych. Koncentruje się na projektach skierowanych zarówno do młodych, jak i dorosłych pacjentów. Dwie poprzednie edycje również były przeznaczone na tego rodzaju wsparcie.
Fundacja DKMS to nie tylko Ośrodek Dawców Szpiku, ale także organizacja non-profit. Angażuje się ona w poprawę opieki i jakości życia osób walczących z nowotworami i chorobami krwi. Dzięki Dotacjom Fundacji DKMS zostało zrealizowanych już 16 projektów na rzecz pacjentów z chorobami krwi i ich rodzin. W 2024 roku ruszyła 3 edycja Dotacji.
– Zgłaszane do Dotacji Fundacji DKMS projekty mają różnorodny charakter. Są to zarówno szeroko zakrojone działania, systemowe i obejmujące swoim zasięgiem całą Polskę. To takie jak: infolinia dla pacjentów i ich bliskich, czy certyfikowane szkolenie dla wolontariuszy, którzy będą wyspecjalizowani w pomocy pacjentom hematologicznym. Jak też działania punktowe, skierowane na przykład do konkretnej grupy pacjentów na oddziale szpitalnym, do rodzeństwa małych pacjentów, czy młodych ozdrowieńców (tzw. survivors). Dzięki tym projektom przyczyniamy się do poprawy warunków leczenia i opieki specjalistycznej nad pacjentem. Bowiem kluczowe w procesie terapeutycznym są nie tylko diagnostyka i indywidualny plan leczenia, ale także opieka psychoonkologa, czy obecność wolontariusza na oddziale. – podkreśla wa Visan, Kierownik Działu Fundraisingu, PR i Programu Pacjenckiego
Projekty przeprowadzone przez zwycięskie organizacje w obszarze psychoonkologii pomogły ponad 3,5 tysiącom osób, zarówno chorych, jak i ich bliskich. To konkretny wynik wsparcia udzielonego w ramach drugiej edycji Dotacji. Realizacja takich inicjatyw może mieć długoterminowy pozytywny wpływ na społeczność, poprawiając zrozumienie i wsparcie dla osób dotkniętych chorobami krwi.
Źródło: ngo.pl