Badaczka z Łodzi nagrodzona przez amerykańską fundację

Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego nagrodzona przez amerykańską Fundację Maxwella/Hanrahana za badania nad storczykami! Kobieta jest jedną z zaledwie pięciu wyróżnionych osób na świecie, które otrzymały aż 100 tysięcy USD.

Polka przysłużyła się badając różnorodność biologiczną w regionach słabo zbadanych. Kobieta była aż na 20 ekspedycjach tropikalnych i udało jej się odkryć 370 wcześniej niezdanych gatunków orchidei.

Badaczka szczególnie często przebywa w rezerwacie w Kolumbii. Tam współpracuje z rdzennym plemieniem i naukowcami z całego świata. Pragnie również otworzyć rezerwat przyrody w Dolinie Sibundy i stację badawczą pod zwierzchnictwem Uniwersytetu Łódzkiego.

Ponadto jej badania dotyczą takich kwestii, jak ocieplenie klimatu, malejąca powierzchnia lasów tropikalnych i wpływ człowieka na występowanie storczyków.

“Praca w terenie Marty Kolanowskiej dokumentuje tropikalne storczyki w ważnych punktach różnorodności biologicznej: w andyjskiej Kolumbii, Papui Nowej Gwinei oraz na Przesmyku Dariena w Panamie. Zajmuje się zagadnieniami ochrony przyrody, wykorzystując analizy biogeograficzne i modelowanie ekologiczne, które pomagają nam zrozumieć, jak zmiany klimatu wpływają na storczyki i ich zapylaczy. Kolanowska jest czołową botaniczką zajmującą się systematyką i ochroną tropikalnych orchidei, największej i najbardziej zróżnicowanej rodziny roślin kwitnących. Dzięki swoim badaniom mało znanych ekosystemów, jak również przeglądom kolekcji zielnikowych, odkryła ponad 370 gatunków storczyków, których wcześniej nie znano – można przeczytać w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Nominowanych przez Fundację Maxwella/Hanrahana było 60 naukowców z całego globu. Jednak tylko pięciu z nich zostało nagrodzonych. Każdy z nich kocha pracę w terenie, jest ciekawy świata i pełen pasji. W tym gronie znalazła się badaczka z Polski.

“Razem ze mną zostali nagrodzeni naukowcy badający różnorodne obszary, takie jak np. rozwój języka papug, ewolucja i genetyka amazońskich żab, czy przetrwanie mikroskopijnych organizmów w ekstremalnych warunkach. Jestem zaszczycona, że mogę stać u ich boku” – mówi dr hab. Kolanowska.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły