Bakteriobójcza plazma – innowacyjny wynalazek polskich naukowców!

Nowy wynalazek zwalczający bakterie atakujące rośliny, powstał na Polskich uniwersytetach. Bakteriobójcza plazma zabija bakterie groźna zarówno dla ludzi i zwierząt.

Bakterie szkodzą nie tylko ludziom i zwierzętom, ale także roślinom. Może to spowodować duże szkody w ogrodnictwie i rolnictwie. Rozwiązaniem na te problemy może okazać się nowy wynalazek naukowców z Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz z Zakładu Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Pomysł polega na aktywowaniu specjalnej mieszanki przy pomocy plazmy. W odpowiednich warunkach, roztwór nieorganicznych soli niszczy chorobotwórcze. Proces tworzenia roztworu przebiega w urządzeniu,  w którym dochodzi do wyładowań o małej mocy. W roztworze tworzą się bakteriobójcze formy tlenu i azotu. 

Środek rozpyla się za pomocą natrysków i może być stosowany zarówno na rośliny uprawne, jak i ozdobne. Ponadto zespół, kierowany przez prof. dr hab. Ewę Łojkowską, twierdzi że ich wynalazek będzie zawierał niezbędne i pobierane w naturze przez rośliny pierwiastki. Oprócz zwalczania bakterii roztwór będzie więc również nawoził rośliny. 

Pomysł został ogłoszony na ławie konkursu “Dziennika Gazety Prawnej”.

źródło: https://ug.edu.pl/news/pl/329/wynalazek-naukowcow-z-uniwersytetu-gdanskiego-i-politechniki-wroclawskiej-wyrozniony-w-konkursie

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły