Burmistrz zorganizował niezwykłe spotkanie

W środę, 9 marca 2022, w Opalenicy, odbyło się niezwykłe wydarzenie. Burmistrz zorganizował spotkanie mieszkańców z uchodźcami, którzy właśnie przybyli z Ukrainy. Wszystko po to, by się poznali i poczuli jak najbardziej komfortowo.

Do Polski dotychczas przybyło ponad 1,33 miliona uchodźców. Opalenica jest jedną z wielu miejscowości, w której część z nich szuka bezpiecznego schronienia. Dlatego burmistrz zdecydował się zorganizować spotkanie pod hasłem “Poznajmy się”, na które zostali zaproszeni zarówno Polacy, jak i Ukraińcy.

“Witamy Was bardzo serdecznie na dzisiejszym spotkaniu. Bardzo się cieszę, że jesteście Państwo z nami. To spotkanie zatytułowaliśmy “Poznajmy się”. To “poznanie” ma nie tylko dotyczyć poznania nas – pracowników Urzędu, ale abyście się Państwo nawzajem poznali, porozmawiali między sobą, wymienili się numerami telefonu, żebyście czuli się u nas po prostu dobrze” – powiedział na wstępie.

Spotkanie odbyło się w auli Przedszkola nr 2. Na początku poruszono wszystkie kwestie informacyjne. Potem uchodźcy z Ukrainy mogli zapisać swoje pociechy do placówek oświaty. Następnie rozpoczęła się część związana z integracją.

Większość Ukraińców zadeklarowała chęć pozostania w Opalenicy i znalezienia pracy.

– “Przyjechałam niedawno, ale zależy mi aby nie siedzieć bezczynnie w domu. W moim kraju pracowałam jako anestezjolog, więc chciałabym tutaj w Polsce podjąć zatrudnienie” – przyznała jedna z Ukrainek.

Burmistrz obiecał pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Będzie rozmawiał z lokalnymi firmami o perspektywach stworzenia kolejnych miejsc pracy dla Ukraińców.

Poznajmy się

Nikt nie spodziewał się, że aż tylu Ukraińców będzie chętnych, by przyjść na spotkanie.

“Jeszcze raz podkreślę, że cieszę się, że tyle osób odpowiedziało na moje zaproszenie. Istotą tego spotkania było przekazanie maksymalnie rzetelnych, na dzień dzisiejszy informacji, które mają spowodować, że mieszkańcy, którzy tutaj do nas przybyli z Ukrainy będą się czuć bezpiecznie, jak w domu – bo bardzo nam na tym zależy” – zaznaczył burmistrz.

Jednym z najważniejszych aspektów spotkania było zapoznanie się ze sobą, z nową społecznością.

“Chciałem, żeby Ci ludzie się spotkali, aby zobaczyli, jaką grupę w naszej społeczności stanowią. Chce żeby miasto było otwarte i by nowi mieszkańcy czuli się u nas komfortowo” – podkreśla.

Źródło: nowytomysl.naszemiasto.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły