Caritas Polska pomoże Ukrainie

Caritas Polska pomoże Ukrainie. Przekazała jej już 100 tysięcy złotych na działania kryzysowe, które muszą być podejmowane w wyniku eskalacji konfliktu z Rosją. Ponadto, polska organizacja stworzyła zbiórkę pod nazwą “Pomoc dla Ukrainy”.

Wojna na wschodzie Ukrainy trwa już tak naprawdę 8 lat. Ostatnio sytuacja stała się jeszcze bardziej napięta. 22 lutego rosyjskie czołgi wkroczyły na terytorium Ukrainy. Możliwe, że Władimir Putin zdecyduje się na inwazję na Kijów. Dlatego nasi sąsiedzi potrzebują wsparcia.

Caritas Polska zdecydowała się natychmiastowo pomóc Ukrainie.

Zdecydowaliśmy o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy. Środki zostaną przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na zabezpieczanie bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej w placówkach objętych wsparciem organizacji. Wśród najpilniejszych potrzeb jest zaopatrzenie ich w żywność, środki higieniczne. Ale ważne jest także zapewnienie konkretnej pomocy materialnej: zakup koców, śpiworów, materaców czy kuchni polowych. Potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne. Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Obie organizacje na bieżąco monitorują rozwój wypadków. Będą określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi. Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana – zaznacza ks Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wsparcie tu i tam

Caritas szykuje się także do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Już planują, w jaki sposób są w stanie im pomóc.

Jeśli dojdzie do wzrostu liczby osób uciekających przed niebezpieczeństwem, będziemy bazować na ścisłej współpracy z diecezjalnymi Caritas oraz odpowiednimi służbami. Podobnie jak w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, bardzo ważnym elementem ewentualnych reakcji byłaby współpraca z przygranicznymi parafiami. Caritas w Polsce przygotowuje miejsca, które mogłyby posłużyć do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy po wcześniejszym uzgodnieniu warunków i zasad z lokalnymi wojewodami – mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, która jest odpowiedzialna za pomoc zagraniczną.

Będziemy w miarę potrzeb wspierać Ukrainę na miejscu – podkreśla Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska. – Nasza organizacja od kilkudziesięciu lat współpracuje z Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego oraz Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego. Dlatego też w razie potrzeby będziemy pomagać za pośrednictwem tych partnerów. Trwają już działania zmierzające do ogłoszenia apelu humanitarnego w sieci Caritas, w związku z obecną sytuacją kryzysową, na który Caritas Polska gotowa jest odpowiedzieć.

Źródło: stacja7.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły