Caritas pomaga lokalnym przychodniom lekarskim w Jemenie

Jemen jest krajem zniszczonym przez wojny domowe i boryka się z wieloma problemami. Dlatego mieszkańcy nie mogą liczyć nawet na pomoc medyczną – w państwie działa zaledwie połowa ośrodków zdrowia.

Caritas zdecydował się pomoc jemeńskiej służbie zdrowia. Szacuje się, że aż 30 milionów Jemeńczyków wymaga pilnej wizyty u lekarza. Jednak przychodnie praktycznie nie działają.

– “Remonty budynków, zakup leków i wyposażenia, dofinansowanie wynagrodzeń personelu” – mówi Tomasz Kania, szef misji polskiego Caritasu w Jemenie – “pomagamy kompleksowo, bo jemeńska służba zdrowia wymaga pomocy właściwie we wszystkich obszarach”.

W Jemenie od 2015 roku trwa wojna domowa. Działania zbrojne prowadzone są prawie cały czas – czasem słabną, ale za chwilę znów wzbierają na sile. W takich okolicznościach mało kogo stać na opiekę medyczną.

Caritas Polska rozpoczęło swoją pomoc od wsparcia ośrodka zdrowia w wiosce Imran znajdującej się pod Adenem. Rok później organizacja wspomogła finansowo kolejne trzy placówki. Finalnie ma pomóc 8 ośrodkom. Caritas uważa, że w ten sposób aż 90 tysięcy osób będzie mogło skorzystać ze służby zdrowia.

Misja Caritas Polska jest współfinansowana przez darczyńców z Polski.

“Pomoc w leczeniu mieszkańców wyniszczonego przez wojnę Jemenu należy do tych naszych działań, które byłyby niemożliwe bez wsparcia polskich darczyńców” – podkreśla ks dr Marcin Iżycki, dyrektor organizacji. – “Muszę powiedzieć, że jestem dumny z tego, że ten projekt tak się rozwija, przede wszystkim z tego, że tak wielu Polaków zaangażowało się w pomoc dla kraju tak odległego od nas. Świadczy to o tym, że potrafimy dostrzec bliźniego nie tylko w najbliższych, ale także w ludziach, którzy cierpią z dala od naszych codziennych spraw; w tych, których nie widzimy co dzień na ulicy czy nawet w telewizji. Bardzo dziękuję za tę ogromną wrażliwość”.

Źródło: deon.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły