Centrum “Niebieskie Trampki”, czyli bezpieczna przestrzeń dla młodzieży

W Gdańsku istnieje bezpieczna przestrzeń dedykowana młodym ludziom, gdzie mogą rozmawiać, szukać wsparcia w trudnych chwilach i dobrze się bawić. Mowa o Centrum “Niebieskie Trampki” prowadzonym przez Fundację Fosa, we współpracy z UNICEF.

Centrum “Niebieskie Trampki” znajduje się w dogodnym miejscu – w lokalnym centrum handlowym, gdzie młodzież często spędza swój czas. Pomysł na jego stworzenie pojawił się w trakcie pandemii COVID-19. Wtedy to zdrowie psychiczne młodych ludzi zaczęło się pogarszać z powodu ograniczeń w podróżowaniu i izolacji.

„Centrum „Niebieskie Trampki” odwiedza regularnie około dwustu młodych ludzi. Grupa ta jest dobrze zintegrowana, ufa sobie i wspiera się nawzajem. Wielu z nich przeżyło trudne chwile i ceni sobie bliskość, której często brakuje im w najbliższym otoczeniu” – opowiada Roksana Galewska.

Pracownicy Centrum pełnią często rolę opiekunów i doradców dla młodzieży. Pomagają w wykonywaniu zadań szkolnych, zachęcają do nauki i regularnej obecności w szkole, uczą nowych umiejętności oraz wspierają w dążeniu do kariery zawodowej. Są otwarci na rozmowy na różnorodne tematy i służą pomocą we wszystkich sprawach.

Wojna na Ukrainie spowodowała napływ większej liczby młodych ludzi do miasta. To z kolei zwiększyło zapotrzebowanie na bezpieczną przestrzeń oferowaną przez Centrum. W odpowiedzi na tę sytuację, ośrodek rozszerzył swoją ofertę o więcej zajęć prowadzonych w języku ukraińskim, zatrudniając specjalistów i terapeutów, którzy posługują się tym językiem.

Dla wielu z nich, “Niebieskie Trampki” stały się drugim domem. Zawiązali tam przyjaźnie i czują się bezpiecznie. Ciepło tego miejsca sprawia, że chętnie tam spędzają czas. Angażują się także w różne akcje charytatywne i prace różnych organizacji. W ten sposób pomagają innym i czują się potrzebni.

„W wakacje byłem tu codziennie, podoba mi się to miejsce i chcę je współtworzyć. Wiele się tu nauczyłem i poczułem się doceniony. „Niebieskie Trampki” to mój drugi dom” – podkreśla 15-letni Emil.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły