Chłopiec nie mógł chodzić, więc grupa licealistów postanowiła coś z tym zrobić

Cilian Jackson urodził się z genetyczną chorobą i nie może chodzić o własnych siłach. Niestety jego rodzice nie mieli wystarczających funduszy, by kupić mu nowoczesny wózek inwalidzki. Z pomocą przyszła grupa licealistów.

Cilian Jackson to chłopczyk, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Jej objawy są podobne do porażenia mózgowego.

„Szczególnie trudno jest mu kontrolować swoje ciało. Ma wiele takich objawów, które można zobaczyć u kogoś, kto ma porażenie mózgowe” – mówi Tyler Jackson, jego tata.

Dlatego chłopiec potrzebował wózka inwalidzkiego. Niestety taki nowoczesny sprzęt kosztuje ponad 20 tysięcy dolarów. Rodzice Ciliana nie byli w stanie pozwolić sobie na zakup wózka. Na szczęście wtedy do działania przystąpiła grupa licealistów z Minnesoty. Uczniowie skonstruowali dla niego urządzenie mobilne przypominające samochód.

Bliscy Ciliana skontaktowali się z zespołem Rogue Robotics Team z liceum w Minnesocie. Grupa otrzymała potrzebne wsparcie od Uniwersytetu Delaware. Uczelnia prowadzi program “GoBabyGo”, która zajmuje się konstruowaniem pojazdów dla dzieci o ograniczonej sprawności ruchowej.

Wykorzystując “GoBabyGo” można stworzyć urządzenie mobilne, które wyglądem przypomina samochód. Dzięki modelom i planom z programu uczniowie liceum skonstruowali elektryczny wózek inwalidzki. Co ciekawe, został on przerobiony z samochodzika Power Wheels. Młodzi inżynierzy zmodyfikowali jego układ kierowniczy i dostosowali siedzenie do potrzeb Ciliana.

„Praca nad dostosowaniem auta do dziecka zajęła nam kilka tygodni” – przyznaje w wywiadzie dla CBS News Spencer Elveback, opiekun Rogue Robotics.

Chłopiec otrzymał swój pojazd przed Bożym Narodzeniem. Jego rodzice podkreślają, że całkowicie odmienił on jego sposób poruszania.

„Kiedy wsiada do tego samochodziku, świadomie zatrzymuje się, patrzy na klamkę, włącza światła i bada wszystkie inne elementy”  – mówi tata chłopca.

„Chcielibyśmy szczególnie podziękować rodzicom Cilliana za skontaktowanie się z nami i danie nam tak niesamowitej okazji, aby pomóc temu dziecku. Chcielibyśmy również podziękować naszym mentorom, którzy pomogli nam zrobić wózek jeszcze przed świętami. Cóż za wspaniały sposób na zakończenie kolejnego roku” – zaznaczyli licealiści.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły