Na EXPO 2020 w Dubaju właśnie odbył się Dzień Nauki Polskiej. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła sukces – wydarzenie zorganizowane przez Polaków cieszyło się bardzo dużą popularnością.
W sobotę odbył się Dzień Nauki Polskiej na EXPO w Dubaju. Oszacowano, że tego dnia polski pawilon odwiedziło 15 tysięcy osób. To jeden z najlepszych wyników od momentu otwarcia wystawy.
NAWA podkreśliła, że zainteresowanie odwiedzających wzbudził każdy z punktów programu. Centrum Nauki Kopernik przygotowało specjalne pokazy i warsztaty, w których tłumnie uczestniczyli najmłodsi. Ponadto, dr Tomasz Rożek przygotował specjalną grę “Academy of Super Heroes”, w której polscy naukowcy są przedstawieni jako superbohaterowie. Bardzo przypadła ona wszystkim do gustu.
Natomiast starsi odwiedzający uczestniczyli w koncercie dr. hab. Szymona Musiała, prorektora ds. studenckich i dydaktyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Podczas koncertu można było usłyszeć utwory Ignacego Jana Paderewskiego czy Fryderyka Chopina.
Jednak sercem polskiego pawilonu jest wystawa poświęcona polskiej medycynie – “Poland the Heart of Europe”. Przedstawia ona osiągnięcia polskich naukowców i lekarzy i pokazuje, jak przyczynili się oni do rozwoju medycyny w Europie i na świecie. Choć cała wystawa była imponująca, to jednak największe wrażenie na zwiedzających zrobił hologram serca.
– “Frekwencja polskiego pawilonu pokazuje, że nauka jest naszym najlepszym towarem eksportowym. Mam nadzieję, że ten sukces sprawi, że częściej prezentować będziemy osiągnięcia polskich naukowców na świecie podczas tego typu wydarzeń.” – przyznał przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, prof. Tomasz Pietrzykowski.
Przed polskim pawilonem ustawiły się ogromne kolejki. W sobotę wystawę odwiedziło około 15 tysięcy osób. W tym gronie znaleźli się m.in przedstawiciele Unii Europejskiej, były ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce czy chargé d’affaires Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Dzień Nauki Polskiej ma uświadamiać o osiągnięciach polskich naukowców. Na coroczną datę obchodów wyznaczono 19 lutego. To data symboliczna, bowiem jest to dzień, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Teraz ten dzień ma zainspirować innych do podążenia drogą wybitnych polskich badaczy, którzy zapisali się na kartach historii dzięki niesamowitym odkryciom.
Źródło: dzieje.pl