W dniu 18 grudnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Mysłowicach miało miejsce zakończenie akcji o nazwie “Powiedz NIE”. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami mysłowickiej Straży Miejskiej przeprowadzili rozmowy z uczniami na temat ryzyka uzależnień wśród najmłodszych.
W ostatnim okresie policjanci z Mysłowic oraz funkcjonariusze mysłowickiej Straży Miejskiej regularnie odwiedzali wszystkie szkoły podstawowe w mieście. Podczas tych spotkań omawiali tematykę uzależnień wśród najmłodszych. Ostrzegali przed szkodliwymi skutkami spożywania alkoholu w młodym wieku oraz niebezpieczeństwem związanym z narkotykami i innymi nieznajomymi substancjami. Na tym właśnie polegała akcja profilaktyczna “Powiedz NIE”.
– Podczas tej akcji omawiamy szkodliwość korzystania z narkotyków. Poruszamy również konsekwencje prawne, jak i zdrowotne korzystania z takich substancji. Myślę, że jest ważne, żeby o tym wspominać i działać prewencyjnie, żeby młodych ludzi nie ciągnęło do używek. Czym więcej będziemy o tym mówić, tym mam nadzieję, trafimy do większej ilości, która z tego nie skorzysta – opowiada mł. asp. Łukasz Paździora, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.
Na początku takiej lekcji zawsze wprowadzana jest teoria. Policjanci dodatkowo dzielą się swoimi własnymi doświadczeniami z interwencji. Na zakończenie przygotowana jest specjalna ścieżka, gdzie uczniowie mają okazję wypróbować alkogogle oraz narkogogle. To pozwala dzieciom lepiej zrozumieć skutki spożywania alkoholu i narkotyków.
– Wydaje mi się, że odbiór jest pozytywny. Często słyszymy pytanie, czy przyjdziemy jeszcze raz. Na początku uczniowie traktują to w formie zabawy, ale jak już się przejdą, to zobaczą, że inaczej widzi się tę ścieżkę z goglami i bez. Wydaje mi się, że na nich to działa, bo faktycznie uświadamia ich to, że to jest tylko imitacja, a w rzeczywistości może być jeszcze gorzej – podkreśla Dorota Garszczyńska, starszy strażnik Straży Miejskiej.
Takie akcje mają ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Chodzi zwłaszcza o młode pokolenie, które jest szczególnie narażone na wpływy negatywnych zachowań związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.
Źródło: dziennikzachodni.pl