Frekwencyjny rekord zamku Wawel. Aż 2,5 miliona odwiedzających

W minionym roku ponad 2,5 miliona osób z różnych zakątków świata zwiedziło Zamek Królewski na Wawelu, co stanowi historyczny rekord odwiedzin tej królewskiej rezydencji. To znaczący wzrost zainteresowania historią i dziedzictwem kulturowym.

W minionym roku odbyło się szesnaście różnorodnych wystaw w Krakowie oraz w muzealnych placówkach, takich jak Pieskowa Skała i Dwór w Stryszowie. Zaprezentowano różnorodne ekspozycje, co świadczy o bogactwie i różnorodności oferty kulturalnej tych miejsc.

Liczby nie są najważniejsze, ale robią olbrzymie wrażenie. W 2023 roku odwiedziło nas 2 mln 561 tys. turystów.Było to możliwe dzięki bardzo różnorodnemu i atrakcyjnemu programowi  – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

Wśród licznych wystaw tegorocznego roku największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja “Obraz Złotego Wieku”, skupiająca się na Jagiellonach. Zgromadziła ona ponad 400 artefaktów pochodzących z różnych stron globu oraz 30 renesansowych głów wawelskich zdejmowanych ze stropu. Wystawę odwiedziło 85 tysięcy osób, co stanowiło rekordową frekwencję.

Obok prezentacji w Zamku Królewskim organizowano także zajęcia edukacyjne, koncerty oraz festiwale. Mowa o eventach takich jak “Wawel o zmierzchu” i “Wawel jest Wasz”.

W roku 2024 organizatorzy Zamku Królewskiego zapowiadają aż 16 nowych prezentacji. Najważniejszym wydarzeniem będzie inauguracja trasy zwiedzania “Wawel Podziemny. Lapidarium” pod wschodnim skrzydłem Zamku, która rozpocznie się 4 stycznia. Poza tym odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ekspozycję porcelany miśnieńskiej z XVII wieku w nowym ujęciu. Czekają także prace Stanisława Wyspiańskiego inspirowane Wawelem oraz kolekcję pamiątek po królach z dynastii Sasów, którzy zostali koronowani na Wawelu.

Nowe prezentacje i otwarcie takiej trasy zwiedzania to nie tylko szansa na odkrycie nowych historycznych aspektów związanych z Zamkiem Królewskim, ale także możliwość zgłębienia różnych okresów i tematów związanych z historią i kulturą. To zapowiada fascynujące przygody dla miłośników historii, sztuki i kultury, którzy będą mieli okazję poznać nowe spojrzenie na bogate dziedzictwo Wawelu.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły