Fundacja TUS działa już od 30 lat – pomagają niepełnosprawnym żyć niezależnie

Fundacja TUS istnieje już od 30 lat. W tym czasie pomogła wielu osobom niepełnosprawnym, wspierając ich niezależność.

Fundacja TUS zaczęła swoją działalność w 1993 roku. Zaczęli od jeżdżenia specjalnymi mikrobusami po Warszawie. Przewozili osoby niepełnosprawne w różne miejsca. Zachęcali je do wychodzenia, do prowadzenia własnego życia.

“Przez jedenaście lat wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa woziliśmy ludzi z niepełnosprawnością, dokąd tylko chcieli. Na początku trudno było ludzi przekonać, by korzystali z takich usług. Na pytanie o powody słyszeliśmy: a dokąd mam jechać? Wyciągnięcie mnie z domu, a co potem? Miasto jest zupełnie niedostępne. Dzisiaj Warszawa pod tym względem bardzo się zmieniła” – wspominają działacze.

Potem zajęli się kwestią zawodową. Zaczęli pomagać niepełnosprawnym w znalezieniu pracy. Wszystko po to, by wspierać ich niezależność.

“W 2005 roku zajęliśmy/zajęłyśmy się pomaganiem osób z niepełnosprawnościami w poszukiwaniu ich drogi zawodowej. Pracodawcy bali się zatrudniać kogoś, kto ma „grupę inwalidzką”, królowały zakłady pracy chronionej. Cieszymy się, że obecnie oczywiste jest, że otwarty rynek pracy jest dla wszystkich” – opowiadają.

Z kolei od 2008 roku przeprowadzają audyty miejsc publicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o audyty różnych miejsc i instytucji, obejmując małe punkty usługowe, takie jak sklepy i restauracje, a także oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, urzędy gmin i miast, centra handlowe, oraz duże obiekty sportowe. Jednym z ich istotnych działań jest aktywny udział w tworzeniu standardów, które mają na celu zapewnienie dostępności usług zdrowotnych dla wszystkich.

Przez wiele lat byli współorganizatorami warsztatów o dostępności przestrzeni na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Ponadto, organizują warsztaty skierowane do młodzieży szkolnej, które pozwalają uczestnikom spotkać się z osobami z niepełnosprawnością i otwarcie zadawać pytania, które często unikamy na co dzień.

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej osób z niepełnosprawnościami, pozostaje jeszcze wiele pracy do zrobienia. Dlatego działanie fundacji takich jak TUS jest niezwykle istotna.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły