Jest najmłodszym profesorem w Polsce i odkrył nową przyczynę udaru mózgu

Mateusz Hołda ma zaledwie 30 lat i jest najmłodszym profesorem w Polsce. Właśnie odkrył nową przyczynę udaru mózgu. Jego badania mogą pomóc wielu osobom na świecie.

Mateusz Hołda jako pierwsza osoba w Polsce otrzymała tytuł profesora przed ukończeniem 30 lat. Jakby tego było mało, mężczyzna został wybrany przez amerykańskiego “Forbesa” do rankingu naukowców i innych sławnych postaci, które wyrastają na liderów w swoich branżach. Co więcej, wygrał konkurs Supertalenty w Medycynie 2023. Ma już także ponad 100 publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych. Zajmuje się układem sercowo-naczyniowym.

Profesor poświęcił wiele czasu na badania nad sercem. Wraz ze swoim zespołem stworzyli “mapę serca”. Zwrócili uwagę na przegrodę międzyprzedsionkową. Opisali jej funkcje, morfologię i znaczenie.

„Jednoznacznie wskazaliśmy, że występowanie tej kieszonki w sercu może powodować udar niedokrwienny mózgu” – tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl – „Jest to struktura naturalnie tworząca się, obecna u co drugiego człowieka, jednak nie każdy, kto ją ma, doświadczy udaru”.

„W niekorzystnych warunkach skrzeplina może się oderwać i zablokować tętnicę. Dlatego opracowaliśmy metody obrazowania: ustaliliśmy, kiedy jest najlepiej widoczna i jak należy dokonywać pomiarów. Kieszonkę można zauważyć zarówno w tomografii komputerowej, jak i echokardiografii przezprzełykowej” – podkreśla naukowiec.

Prof. Hołda zaznacza, że ich projekt jest wyjątkowy w skali światowej. “Mapa serca” powstaje we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin. Wszystko po to, by jak najdokładniej zbadać ten organ. Naukowcy tworzą go w formacie 3D. Takie rozwiązania można bez problemu wykorzystać w praktyce klinicznej.

„Badamy serca uzyskane od zmarłych dawców. Posiadamy największą na świecie kolekcję ponad 400 takich preparatów. Dzięki temu możemy zbadać prawie wszystkie warianty budowy serca i opisać wszystkie jego struktury, korzystając z tego samego materiału badawczego. To właśnie u nas powstaje mapa całego mięśnia sercowego, niezrównana na świecie. Wyróżnia nas to na tle innych krajów” – mówi.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły