Właśnie powstała nowa fundacja, która pomoże kobietom ze świata nauki. Fundacja Uniwersytecka im. Clary Immerwahr będzie umacniać ich pozycję i wspierać rozwój ich kariery naukowej.
Fundacja zyskała imię Clary Immerwahr. Była to pierwsza kobieta, której udało się obronić doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej historia jest dramatyczna – kobieta popełniła samobójstwo na znak protestu przeciwko eksperymentom chemicznym jej męża, który wynalazł śmiercionośne gazy bojowe.
– „Clara Immerwahr to dla nas symbol. Pierwsza kobieta, która na Uniwersytecie Wrocławskim zdobyła stopień doktora, bardzo zaangażowana w prowadzenie badań naukowych. Z drugiej strony kierowała się klarownym kompasem etycznym. Zapłaciła najwyższą cenę za niezgodę na nieetyczne badania naukowe i wykorzystywanie badań naukowych prowadzonych przez mężczyzn do działań niosących śmierć” – mówi prof. Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Założyciele fundacji napisali w statucie:
– “Fundacja Uniwersytecka im. Clary Immerwahr powstała, aby wspierać działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną, społeczną, a także studencką wzmacniającą aktywną obecność kobiet w nauce.”
– “Clara Immerwahr w 1900 roku, pomimo wielu przeciwności losu, została pierwszą kobietą, która obroniła tytuł doktora w Uniwersytecie we Wrocławiu. Jej kariera naukowa, równoległa do dokonań męża: Fritza Habera przepełniona była dążeniem do prawdy. W odróżnieniu jednak od noblisty hołdowała także wartościom takim jak dobro i piękno. Etyczny dylemat wynikający z badań nad gazami bojowymi i ich zastosowaniem na polu bitwy doprowadził ją do dramatycznego kroku. Swoje wartości zamanifestowała odbierając sobie życie. Odwaga, niezłomność i wierność tym wartościom stanowią inspirację dla prac fundacji”
Wiceprezeska fundacji, dr Kamińska-Sztark, niezwykle podziwia postać Clary.
– “Postać tragiczna, bezkompromisowa w swoim sprzeciwie, żeby nauka miała cokolwiek wspólnego z przemocą czy wojną. Dokładnie takie wartości będziemy chciały tutaj wdrażać, ale w sposób bardzo nowoczesny, inspirujący i może czasami też radosny” – przyznaje.
Założyciele przyjęli sobie za cel pomoc kobietom w świecie nauki.
– “Naszym głównym celem jest wspieranie kobiet i dziewcząt w akademii. Chcemy wyrównywać szanse w pracy naukowej, wspierać koleżanki i kolegów, którzy np. samotnie wychowują dzieci i jednocześnie koncentrują się na swojej karierze naukowej. Chcemy też pomagać tym dziewczętom, które mają utrudniony dostęp do studiów” – zaznaczają.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl