Kobiety ze świata nauki uzyskają wsparcie

Właśnie powstała nowa fundacja, która pomoże kobietom ze świata nauki. Fundacja Uniwersytecka im. Clary Immerwahr będzie umacniać ich pozycję i wspierać rozwój ich kariery naukowej.

Fundacja zyskała imię Clary Immerwahr. Była to pierwsza kobieta, której udało się obronić doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej historia jest dramatyczna – kobieta popełniła samobójstwo na znak protestu przeciwko eksperymentom chemicznym jej męża, który wynalazł śmiercionośne gazy bojowe.

„Clara Immerwahr to dla nas symbol. Pierwsza kobieta, która na Uniwersytecie Wrocławskim zdobyła stopień doktora, bardzo zaangażowana w prowadzenie badań naukowych. Z drugiej strony kierowała się klarownym kompasem etycznym. Zapłaciła najwyższą cenę za niezgodę na nieetyczne badania naukowe i wykorzystywanie badań naukowych prowadzonych przez mężczyzn do działań niosących śmierć” – mówi prof. Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Założyciele fundacji napisali w statucie:

“Fundacja Uniwersytecka im. Clary Immerwahr powstała, aby wspierać działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną, społeczną, a także studencką wzmacniającą aktywną obecność kobiet w nauce.”

“Clara Immerwahr w 1900 roku, pomimo wielu przeciwności losu, została pierwszą kobietą, która obroniła tytuł doktora w Uniwersytecie we Wrocławiu. Jej kariera naukowa, równoległa do dokonań męża: Fritza Habera przepełniona była dążeniem do prawdy. W odróżnieniu jednak od noblisty hołdowała także wartościom takim jak dobro i piękno. Etyczny dylemat wynikający z badań nad gazami bojowymi i ich zastosowaniem na polu bitwy doprowadził ją do dramatycznego kroku. Swoje wartości zamanifestowała odbierając sobie życie. Odwaga, niezłomność i wierność tym wartościom stanowią inspirację dla prac fundacji”

Wiceprezeska fundacji, dr Kamińska-Sztark, niezwykle podziwia postać Clary.

“Postać tragiczna, bezkompromisowa w swoim sprzeciwie, żeby nauka miała cokolwiek wspólnego z przemocą czy wojną. Dokładnie takie wartości będziemy chciały tutaj wdrażać, ale w sposób bardzo nowoczesny, inspirujący i może czasami też radosny” – przyznaje.

Założyciele przyjęli sobie za cel pomoc kobietom w świecie nauki.

“Naszym głównym celem jest wspieranie kobiet i dziewcząt w akademii. Chcemy wyrównywać szanse w pracy naukowej, wspierać koleżanki i kolegów, którzy np. samotnie wychowują dzieci i jednocześnie koncentrują się na swojej karierze naukowej. Chcemy też pomagać tym dziewczętom, które mają utrudniony dostęp do studiów” – zaznaczają.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły