Książki należące do braci Grimm w polskiej bibliotece? Nowe odkrycie badaczek

Dwie naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazły dwadzieścia siedem książek należących do prywatnej kolekcji braci Grimm w Bibliotece Uniwersyteckiej. Proces poszukiwań trwał przez pół roku. Znalezione egzemplarze będą przydatne do dalszych badań nad twórczością słynnych autorów baśni.

W lutym 2023 roku prof. Eliza Pieciul-Karmińska oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka postanowiły przeprowadzić badania. Chodziło o to, aby sprawdzić, czy w zbiorach biblioteki uniwersyteckiej można znaleźć więcej książek należących do braci Grimm. Szukały tych, które zostały uznane za zaginione w niemieckim katalogu Ludwiga Deneckego. Badania trwały do czerwca 2023 roku, a udało im się odnaleźć aż dwadzieścia siedem nowych pozycji z ich zbiorów.

Odnalezione w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu woluminy pochodzące z prywatnego księgozbioru braci Grimm, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, mogą znacznie przyczynić się do rozwoju współczesnych badań grimmowskich, a ponadto dają nadzieję, że w zbiorach BUP znajdują się też inne – uważane za zaginione – pozycje z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma – można przeczytać w artykule opublikowanym w uczelnianym piśmie “Biblioteka”. 

Książki, które zostały odnalezione, zawierają notatki autorstwa Jakuba i Wilhelma Grimmów. Zapisywali oni swoje zainteresowania oraz motywy, które ich fascynowały. Badaczki podkreślają, że te notatki są niezwykle cenne dla badań nad dorobkiem braci Grimm. Mogą dostarczyć wglądu w ich metodę pracy oraz wybór tematów, na przykład w ich baśniach. Aby zgłębić ten temat, potrzebne będą wspólne badania międzynarodowe, koncentrujące się na opisie i analizie tych notatek.

Badaczki prowadziły poszukiwania przez aż pół roku. To pokazuje jak dużymi zbiorami może pochwalić się biblioteka., Wreszcie natrafiły na owe dwadzieścia siedem książek należących do prywatnej kolekcji braci Grimm. To ważne odkrycie, ponieważ te znalezione egzemplarze mogą być bardzo przydatne do dalszych badań nad twórczością słynnych autorów baśni.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły