Van Gogh w zbiorach Polski? To potwierdzone!

Okazuje się, że od wielu lat mieliśmy w swoich zbiorach obraz samego Vincenta Van Gogha. Dzięki analizom ekspertów, można teraz oficjalnie potwierdzić jego autentyczność. Wkrótce będzie można podziwiać to dzieło na dedykowanej wystawie.

Możemy teraz oficjalnie potwierdzić, że w polskich zbiorach znajduje się obraz autorstwa Vincenta van Gogha. Eksperci z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz van Gogh Museum w Amsterdamie potwierdzili, że praca o tytule „Wiejskie chaty pośród drzew” jest autentycznym dziełem słynnego holenderskiego malarza. Wkrótce ten obraz będzie dostępny do podziwiania w Warszawie.

Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” był częścią tzw. kolekcji Porczyńskich.Był to zbiór dzieł sztuki zgromadzonym przez Zbigniewa Carrolla-Porczyńskiego i Janinę Porczyńską. Ta kolekcja była znana ze swojego bogactwa i różnorodności, zawierając wiele dzieł mistrzów malarstwa europejskiego. Jednak po dokładnych badaniach okazało się, że większość obrazów to kopie lub dzieła powstałe w pracowniach znanych malarzy.

Wśród tych dzieł znajdowała się praca, która początkowo przypisywana była Vincentowi van Goghowi. Po szczegółowych badaniach przeprowadzonych przez ekspertów z Polski i Holandii potwierdzono jednak autentyczność tego dzieła. Dodatkowo, obraz przeszedł gruntowną konserwację przeprowadzoną przez pracowników Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. To umożliwi jego eksponowanie oraz bezpieczne przechowywanie.

Obraz “Wiejskie chaty pośród drzew” zmieniał właścicieli przez lata. Często przechodził przez ręce osób, które nie zdawały sobie sprawy z jego autentyczności jako arcydzieła van Gogha. W latach 80. XX wieku dzieło trafiło do Polski, gdzie obecnie znajduje się w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Należy ono do serii prac van Gogha z lat 1883-1885, powstałych podczas jego pobytu w Nuenen w Holandii. Obraz przedstawia charakterystyczny krajobraz holenderskiej wsi z XIX wieku.

Oceniając wartość obrazu Vincenta van Gogha, który znajduje się w polskich zbiorach, eksperci przytaczani przez media wstrzymują się od jednoznacznych odpowiedzi, ponieważ trudno jest dokładnie określić jego wartość w tym momencie. Niemniej można przypuszczać, że dzieło “Wiejskie chaty pośród drzew” jest warte miliony euro.

Źródło: sukces.rp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły