Lekarze dokonali niezwykłego przeszczepu serca

Amerykańscy lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland dokonali niezwykłego przeszczepu. Jako pierwsi chirurdzy na świecie, przeszczepili człowiekowi serce z genetycznie zmodyfikowanej świni. To była jedyna szansa na uratowanie 57-letniego mężczyzny. Zabieg się powiódł!

Chirurdzy zaznaczają, że zabieg udowodnił, że serce zwierzęce może funkcjonować w ciele człowieka bez natychmiastowego odrzucenia.

57-letni David Bennet wcześniej nie został zakwalifikowany do przeszczepu ludzkiego serca. Dlatego przeszczep wieprzowego serca był dla niego jedyną szansą. Zdecydował się podjąć to ryzyko. Teraz, po zabiegu, jest pod kontrolą lekarzy, którzy podłączyli go do sztucznego płuco-serca wspomagającego jego nowy organ.

“Albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, ale to była moja ostatnia szansa.” – powiedział David tuż przed zabiegiem. – „Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł wstać z łóżka, gdy wyzdrowieję” – dodał.

Mężczyzna przez ostatnie lata nie mógł nawet wstać z łóżka. Żył tylko dzięki maszynie, do której był podłączony.

Chirurdzy dostali pozwolenie na operację od Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków w ostatni dzień 2020 roku.

Świnia, od której wzięto serce została genetycznie zmodyfikowana. Dzięki temu nie wytwarzała cukrów, które występują naturalnie w komórkach tego zwierzęcia i sprawiają, że ludzki organizm natychmiastowo odrzuca narząd pochodzenia wieprzowego.

“To wielki przełom w chirurgii, który przybliża nas o krok do rozwiązania problemu niedoboru narządów” – podkreśla Bartley Griffith, który dokonał przeszczepu.

A to właśnie niedobór narządów do przeszczepu jest jednym z największych problemów medycyny. W Stanach Zjednoczonych roku umiera ponad 6000 osób oczekujących na przeszczep.

“Jeśli to zadziała, będziemy mieli nieskończoną podaż tych narządów dla potrzebujących pacjentów” – zaznacza dyrektor naukowy programu przeszczepów na Uniwersytecie w Maryland, doktor Muhammad Mohiuddin.

Źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły