Łódź otrzyma 36 milionów od UNICEF na pomoc Ukraińcom

UNICEF zdecydował się przekazać Łodzi aż 36 milionów złotych w związku z kryzysem uchodźczym. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci z Ukrainy, działania edukacyjne i prozdrowotne.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, spotkała się ze starszym koordynatorem UNICEF-u do spraw działań na rzecz uchodźców w Polsce. Rashed Mustafa Sarwar i Zdanowska ogłosili na konferencji prasowej, że podpisują umowę, która przewiduje wspólne działanie na rzecz uchodźców do 2023 roku. UNICEF ma przeznaczyć na wsparcie Ukraińców i lokalnej społeczności zaangażowanej w pomoc aż 36 milionów złotych.

– “Dziękuję, że UNICEF dostrzegł nas i wspólnie będziemy mogli zrobić dużo. Dużo więcej na rzecz tych, którzy w Łodzi szukają schronienia. Dla naszych łodzian – bo tak ich traktujemy – będziemy realizować szereg działań w zakresie edukacji, pomocy psychologicznej, zdrowotnej, ale także spędzania wolnego czasu. UNICEF wesprze nas nie tylko pokaźną kwotą, ale też wsparciem merytorycznym niezbędnym w sytuacji, gdy – według szacunków – ok. 15 proc. populacji miasta to Ukraińcy” – podkreśliła prezydent Łodzi.

Szczególne znaczenie ma integracja dwóch społeczności. Dzięki pieniądzom od UNICEF-u miasto będzie mogło zainwestować spore kwoty w różne działania, które zasymilują ukraińskie rodziny z polskimi.

– “Dla nas każde dziecko ma takie same prawa – niezależnie od tego, skąd pochodzi, gdzie się aktualnie znajduje i jak długo będzie tam przebywać” – zaznaczył Rashed Mustafa Sarwar.

Koordynator UNICEF-u dodał, że czas wakacji to idealny okres na przygotowanie polskich szkół do przyjęcia ukraińskiej młodzieży. Placówki mogą zorganizować kursy językowe, zapewnić wsparcie psychologiczne.

Łódź ustaliła już plan wsparcia Ukraińców. Dzieci będą mogły wybrać z bogatej oferty zajęć sportowych, kulturalnych, a także wycieczek. Ponadto miasto chce zapewnić im dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Warto zaznaczyć, że łódzkich placówkach znajduje się około 100 podopiecznych ukraińskich domów dziecka. W tym gronie są dzieci z niepełnosprawnościami. Magistrat planuje przeznaczyć część pieniędzy od UNICEF-u na ich rehabilitację i pomoc psychologiczną.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły