Ma 89 lat i właśnie obronił doktorat z fizyki

Manfred Steiner całe życie marzył o doktoracie z fizyki. Po wielu zawirowaniach spełnił osiągnął swój największy cel i w wieku 89 lat obronił doktorat z fizyki.

Steiner ma już tytuł profesora nadzwyczajnego nauk medycznych, ale cały czas marzył o doktoracie z fizyki.

Niesamowita kariera naukowa

Profesor Steiner urodził się w 1932 roku w Wiedniu. W 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Mimo to rodzina Steinera zapewniła chłopcu sposób na kontynuowanie nauki. Mały Manfred bardzo chciał studiować fizykę. Jednak jego rodzice odwiedli go od tego pomysłu i przekonali, by zamiast tego wybrać medycynę.

“Wujek i mama doradzili, żebym zajął się medycyną, bo to był lepszy wybór na burzliwe powojenne lata. Uznałem, że są starsi i mądrzejsi, więc posłuchałem ich rady” – mówi profesor.

Mężczyzna ukończył studia i obronił swój pierwszy doktorat. Następnie przez kilka lat pracował w Stanach Zjednoczonych. Jakiś czas później obronił kolejny doktorat – tym razem z biochemii. Po wielu latach badań Steiner został dyrektorem katedry hematologii na uczelni medycznej.

Dwadzieścia lat temu Steiner przeszedł na emeryturę. I wtedy znalazł czas na swoją pasję. Mimo studiów medycznych i pracy biochemika, nie przestał się interesować fizyką.

“Nawet kiedy byłem w szkole medycznej, chodziłem na wykłady znanego fizyka Waltera Thirringa. Jego zajęcia zawsze mnie fascynowały. Uwielbiałem fizykę kwantową i żałowałem, że nie mogę poznawać jej bardziej szczegółowo” – przyznaje.

W 2000 roku profesor zaczął studia licencjackie na kierunku fizyka. Był jednym z najstarszych studentów na świecie.

– “Przedstawiałem się wykładowcom i uprzedzałem: ‘jestem starszym studentem’. Odpowiadali, że są zachwyceni, iż znalazłem się na ich zajęciach” – opowiada.

Najpierw Steiner nie chciał zdobywać tytułu doktora. Jednak kiedy okazało się, że ma wystarczającą liczbę punktów, by starać się o doktorat, to nie wahał się i zdecydował się spróbować swoich sił. Finalnie profesor Steiner obronił doktorat z fizyki we wrześniu 2021 roku, mając 89 lat. Jest teraz potrójnym doktorem.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły