Mobilny gabinet ginekologiczny: ważna inicjatywa skierowana do kobiet

Rozpoczęła się nowa edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej “W kobiecym interesie”, zorganizowanej przez Gedeon Richter Polska. Mobilny gabinet ginekologiczny wyruszył w trasę, aby odwiedzić różne miejscowości w całym kraju.

Tegoroczna edycja kampanii “W kobiecym interesie” to już szósta odsłona tej inicjatywy. Jej celem jest zwiększenie świadomości kobiet na temat konieczności regularnych badań ginekologicznych. Kampania promowana jest hasłem “Powiedz jej o tym”, które podkreśla, że rozmowa z bliską osobą może pomóc przezwyciężyć lęk przed badaniami profilaktycznymi, co może nawet uratować życie. W ramach akcji w trasę ruszył mobilny gabinet ginekologiczny.

Temat jest ważny, ponieważ z raportu “Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” wynika, że ponad połowa ankietowanych kobiet nie zrobiła w ostatnim roku ani USG ginekologicznego, ani cytologii. Dodatkowo, aż 12% kobiet mieszkających na wsi przyznaje, że w ogóle nie chodzi do ginekologa.

Brak regularnych kontroli ginekologicznych to niepokojące zjawisko, które obserwujemy od lat. Profilaktyka zdrowia intymnego jest kluczowa z punktu widzenia wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych i skutecznego leczenia. Interwencja na czas, jest w stanie zapobiec rozwojowi poważnych zmian, włączając te nowotworowe, co może być decydujące dla życia pacjentek lub znacząco poprawić ich codzienne funkcjonowanie. – zaznacza lek. Joanna Bonarek-Sztaba.

Komunikacja odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie. Co druga Polka przypomina bliskim kobietom o konieczności badań. Najczęściej to przyjaciółki (46%), matki (42%), córki (39%) i siostry (37%) zachęcają się nawzajem do wizyty u ginekologa. Niestety, rzadziej przypominamy o tym naszym babciom. Większość respondentów zgadza się, że szczera rozmowa z bliską osobą jest niezwykle cenna. Może ona pomóc przezwyciężyć obawy związane z badaniami profilaktycznymi.

Warto zaznaczyć, że kampania “W kobiecym interesie” dotyczy nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. W badaniu wzięli udział również mężczyźn. Wielu ma trudności z poruszaniem tematów związanych ze zdrowiem intymnym bliskich kobiet (30%). Obawiają się, że mogą przekroczyć ich granice (28%) lub czują się niekompetentni w tej dziedzinie (27%). Hasło “Powiedz jej o tym” skierowane jest również do mężczyzn. Chodzi o to, aby zachęcić ich do zwiększenia wiedzy na temat zdrowia intymnego kobiet.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły