Można przewidzieć demencję? Naukowcy opracowali nową technologię

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge znaleźli sposób na to, jak przewidzieć demencję, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. Badacze są w stanie postawić diagnozę dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Opracowali oni algorytm, który wykrywa wczesne zmiany w mózgu, spowodowane przez tą chorobę.

W przypadku demencji, strukturalne i molekularne zmiany w mózgu pojawiają się o wiele wcześniej niż objawy tej choroby. Do momentu wystąpienia jakiś widocznych symptomów może minąć wiele lat. Żeby zdiagnozować demencję należy przynajmniej kilka razy wykonać tomografię i rezonans magnetyczny mózgu. Zanim w ten sposób lekarze zdiagnozują tą chorobę mogą minąć miesiące, a nawet lata.

Nowa technologia

Badacze z Cambridge znaleźli metodę, która pozwala na szybkie wykrycie demencji. Zespół naukowców opracował system, który przeprowadził analizę u pacjentów z chorobą Alzheimera i zapamiętywał zmiany strukturalne, jakie zaszły w ich mózgach. Kiedy porównano rezultaty algorytmu z standardowymi testami pamięciowymi, okazało się, że algorytm trafnie wskazał, które osoby mają Alzheimera.

W badaniach naukowców uczestniczyło 80 osób. Zespół badawczy z Cambridge wyliczył, że algorytm potrafi z ponad 80-procentową dokładnością przewidzieć u której osoby rozwinie się choroba Alzheimera i jak szybko będą się pogarszać jej funkcje poznawcze.

„Nauczyliśmy system rozpoznawać bardzo wczesne oznaki demencji jedynie na podstawie wzorców utraty objętości istoty szarej w mózgu. Gdy dane te zestawi się z wynikami standardowych testów funkcji poznawczych, można przewidzieć tempo postępowania choroby. Udało się nawet zidentyfikować osoby, które nie przejawiały jakichkolwiek objawów, a mimo to w późniejszym czasie rozwinęła się u nich demencja”– przyznaje autorka badań, prof. Zoe Kourtzi.

Dobra i ważna wiadomość

Badacze podkreślają, że ich odkrycie, które umożliwia wcześniejszą diagnozę demencji, jest niezwykle istotne i może pomóc wielu osobom cierpiącym na tę chorobą.

„Wczesne wykrycie demencji jest ważne z wielu powodów. Badania kliniczne, podczas których testowane są potencjalne leki, często kończą się niepowodzeniem, gdyż po wystąpieniu u pacjenta objawów może być już za późno na dokonanie istotnych zmian. Wcześniejsza identyfikacja osób z pierwszymi zmianami w mózgu mogłaby pomóc opracować nowe leki na demencję” – zaznaczają naukowcy.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły