Polacy pomagają Afgańczykom. Niezwykła akcja charytatywna Caritas

Caritas chce wesprzeć mieszkańców Afganistanu, którzy po przejęciu władzy talibów znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Organizacja wraz ze swoimi partnerami robi wszystko, by pomóc ofiarom tego kryzysu migracyjnego.

Afganistan został opanowany przez talibów. Teraz z kraju uciekają tysiące ludzi. Cały świat ogląda zatrważające obrazki z lotniska w Kabulu. Jednak Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów Caritas na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców, podkreśla, że Afgańczycy szukają schronienia w europejskich krajach już od dawna.

Wzrost liczby uciekinierów z Afganistanu, którzy będą szukali schronienia w Polsce, jest wysoce prawdopodobny. I musimy być na to dobrze przygotowani – podkreśla koordynatorka projektów Caritas Polska. – Migrantom i uchodźcom przybywającym do naszego kraju pomagają specjalne placówki prowadzone przez Caritas Polska w Warszawie i Szczecinie, a także przez diecezjalne Caritas w Gdańsku i Koszalinie.

Pomoc Caritasu

Przez obecną sytuację, potrzeby uchodźców stały się o wiele większe. Wielu z nich jest w bardzo złym stanie.

Nasze Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniają wszechstronne wsparcie. Są to m.in dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w zdobyciu pracy, w załatwieniu spraw urzędowych, a także odzież, paczki żywnościowe, dofinansowanie kosztów leczenia. Bo ludzie, którzy do nas docierają są często schorowani, cierpią na choroby przewlekłe, potrzebują lekarstw – mówi Marta Walasik-Sałek. – Jak zwykle w takich przypadkach liczymy na wsparcie naszych darczyńców, którzy nigdy nas nie zawiedli

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Oprócz zwiększania potencjału, którym już dysponujemy, wciąż badamy możliwości rozszerzenia pomocy, zarówno w kraju jak i za granicą – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Najbliżej problemów dotyczących osób przybywających na naszą wschodnią granicę, jest Caritas Archidiecezji Białostockiej. Jej przedstawiciele są na miejscu, oceniają potrzeby i możliwości niesienia pomocy.

Wspólnymi siłami

Jesteśmy również w stałym kontakcie z naszymi partnerami zagranicznymi w Pakistanie. Tam spodziewana jest fala uchodźców z Afganistanu pomimo oficjalnego stanowiska rządu w Islamabadzie, zmierzającego ku całkowitemu zamknięciu granicy. Caritas Pakistan od kilkudziesięciu lat jest aktywna na miejscu. Niesie też pomoc uchodźcom z Afganistanu, a także ofiarom licznych klęsk żywiołowych, które cyklicznie nawiedzają ten kraj. Już w tej chwili prowadzi bezpośrednie rozpoznanie potrzeb wśród napływających uchodźców oraz przyjmujących ich społeczności lokalnych. Caritas Polska poprzez środki zebrane od darczyńców w Polsce wpisze się w działania pomocowe ukierunkowane na uchodźców. Współpracuje z pozostałymi organizacjami członkowskimi sieci Caritas Internationalis, które w skuteczny i systematyczny sposób wspierają osoby w potrzebie w różnych częściach świata – dodaje Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych w Caritasie.

Chcesz pomóc Afgańczykom?

  • wpłać dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty Afganistan);
  • wyślij SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Źródło: pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły